Vlada Kosova nudi da "otkupi" Trepču od Srbije
Spor Beograda i Prištine u vezi s polaganjem prava na imovinu kombinata Trepča biće rešen najverovatnije kompenzacijom, rečeno je za list Danas u Vladi Srbije.
To znači, kako piše Danas, da će Kosovo novcem, ili na neki drugi način, nadoknaditi navodni gubitak koji bi Srbija imala prelaskom Trepče u vlasništvo Kosova. To bi istovremeno, ističu izvori lista, bilo prihvatljivo rešenje za srpske vlasti.
Na pitanje novinara lista da li postoji mogućnost rešavanja tog pitanja sudskim putem, kako se moglo čuti u javnosti, ili je kao jedina opcija ispostavljen politički dogovor, sagovornici kažu da će rešenje biti plod isključivo političkog sporazuma.
– To će biti političko rešenje, jer bilo koju odluku da donese sud ovde, izražavaće se sumnja i osporavati legitimitet takve odluke. Jedino u okviru ovih opštih priča o imovini bi to pitanje moglo da bude rešeno – zaključuju sagovornici lista iz vrha vlasti.
Iako se u javnosti uveliko izražava očekivanje o pokretanju teme vlasništva nad Trepčom, kako Danas saznaje, na prvom sastanku srpskog i kosovskog premijera Aleksandra Vučića i Ise Mustafe sa Federikom Mogerini, šeficom diplomatije EU, 9. februara u Briselu, to se neće dogoditi.
Pročitajte još:
* Štrajk rudara Trepče se širi i poprima ozbiljnije razmere
Naime, sagovornici lista iz vrha vlasti tvrde da nema zvanične agende tog sastanka, da Beograd, kao ni Priština, nisu dobili nikakve teme iz Brisela da se pripreme, odnosno da će to biti inicijalni sastanak radi upoznavanja sagovornika i eventualnog utvrđivanja dinamike budućih susreta.
– Dakle, Trepča neća biti tema. Iz Brisela ništa nije stiglo u Beograd, a koliko znamo, ništa nije stiglo ni prištinskim vlastima – ističu izvori.
Imajući u vidu da je pitanje vlasništva nad Trepčom praktično iznenadilo srpske vlasti, Danas je pitao potpredsednika Vlade Rasima Ljajića, koji je u vrhu vlasti već 15 godina, zbog čega to pitanje nije ranije pokrenuto.
– Teško da je moglo ranije da se stavi na dnevni red, jer to pitanje su izbegavali i u Briselu i u Prištini. Za to pitanje smo mi najzainteresovaniji. Srbija polaže pravo na imovinu koju je dole stekla, ulagala u infrastrukturu i razvoj. Kada smo počeli prve razgovore, u okviru telekomunikacija, što je moj sektor, mi smo to nametnuli, ali odmah su skočili i jedni i drugi, rekli su da to pitanje ne može sada da se otvara, već da će se to učiniti u sklopu opšteg pitanja o imovini, a ne parcijalno - pitanje o telekomunikacionoj infrastrukturi. Ono što je moj utisak jeste da su izbegavali, jer je to jedina oblast gde će Priština morati da više izgubi nego da dobije – ističe Rasim Ljajić za Danas.
Premijer Kosova Isa Mustafa zatražio je kasno sinoć od rudara Trepče da prekinu štrajk, koji su započeli u utorak zahtevajući da se razjasni status Kombinata.
Vlada Kosova izdvojiće neka preduzeća iz Trepče
Vlada Kosova planira da u procesu utvrđivanja pravnog statusa kombinata Trepča, rudnike iflotacije tog preduzeća izdvoji i od njih formira posebno javno preduzeće, čiji bi ona bila većinski vlasnik, prenose prištinski mediji.
Kako piše dnevnik Koha Ditore, pozivajući se na interni vladin dokument, određene jedinice Trepče, konkretno rudnici i flotacije, biće izdvojeni iz procesa privatizacije kojim rukovodi Kosovska agencija za privatizaciju i od njih formirati posebnu kompaniju, koja će biti registrovana kao "svojina Republike Kosovo".
- Druge (Trepčine) jedinice mogu da ostanu u sastavu društvenog preduzeca Trepča i prema njima može biti nastavljen proces privatizacije, navodi se u tom vladinom dokumentu koji citira Koha Ditore.
Prema sadašnjoj sistematizaciji, Trepča ima 26 jedinica, od kojih se 20 ne smatraju ključnim, već taj status ima samo šest rudnika ili pogona organizovanih na iskopavanju, proizvodnji i preradi rude.