Vučić: Srbija spremna za dijalog o Trepči
Predsednik Vlade Aleksandar Vučić izjavio je da je Srbija spremna za dijalog o Kombinatu Trepča, te da će u Briselu razgovarati o toj temi.
- Ako Tači kaže da nema pregovora, to je velika sila, on je veliki lider svog naroda, ja sam običan čovek i ne mogu da pretim. Mi smo spremni da razgovaramo, spremni na dijalog. Zasad mu to nije prošlo, videćemo kako će ići u budućnosti, mi ćemo svakako ići u Brisel da razgovaramo - kazao je Vučić za televiziju "B92".
Železara
O pregovorima s kompanijom Esmark o strateškom partnerstvu u Železari Smederevo, premijer je rekao da su "ti razgovori veoma teški", te da ce pokušati da se ugovor završi u narednih deset ili 12 dana.
- Kada Železara radi, BDP-a ide nagore za direktnih 0,6 odsto. Ako uspemo, mislim da će to biti veliki uspeh za Srbiju - naveo je on.
Komentarišući izjavu zamenika premijera i ministra spoljnih poslova Kosova Hašim Tačija da se o Trepči neće pregovarati sa Srbijom jer je ona bogatstvo Kosova, istakao da je Vlada Kosova želela da završi privatizaciju Trepče pre otvaranja tog pitanja u Briselu.
- Mislim da je to bilo s naše strane veoma ozbiljno i odgovorno ponašanje, ali mi smo samo obični ljudi, ali ako ti lideri u nebesima kažu da neće da dođu, onda neće doći u Brisel, ali ja se brinem da će da trče u Brisel - dodao je premijer.
Vučić istakao da je o Trepči bilo razgovora i s predstavnicima Kvinte - pet najuticajnijih zemalja Zapada.
Zamoljen da prokomentariše procenu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) po kojoj je očekivan rast bruto-domaćeg proizvoda (BDP) Srbije ove godine svega 0,5 odsto, dok je septembra prošle godine EVRD predviđala rast od dva odsto, Vučić je kazao da Srbija neće biti u recesiji ove godine što će "biti veliki uspeh za zemlju koja rešava pitanje finansija".
- Mislim da ni u ovoj godini nećemo biti u recesiji. Prvo moramo svoj sistem da ozdravimo, svoju zemlju da ozdravimo. Drago mi je što su ljudi iz Svetske banke hvalili naše poteze - rekao je Vučić.
Kako je objasnio, poplave su odnele pet odsto BDP, a oporavak od toga nije lak.