Reforme pravosuđa i vladavina prava za napredak u pregovorima Srbije i EU
Evropski parlament smatra da Vlada Srbije odlučno nastoji da sprovede strukturne i društveno-ekonomske reforme, navodi se u nacrtu rezolucije o kojoj će sutra u Briselu raspravljati Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta.
U dokumentu čije se usvajanje očekuje u martu, EP podvlači da posebno od reforme pravosuđa i učvršćenja vladavine prava zavisi napredak i otvaranje poglavlja u pregovorima Srbije i EU.
To je uslov da se otvore poglavlja 23. i 24. o vladavini prava i temeljnim slobodama.
Taj odbor evro-parlamenta u pripremljenoj rezoluciji o Kosovu naglašava da se nova vlada u Prištini prevashodno "mora snažno posvetiti jačanju vladavine prava i pravosuđa, kao i delotvornoj bitki protiv korupcije i organizovanog kriminala".
Vlada u Prištini mora dati prednost formiranju posebnog suda za ratne i zločine trgovine ljudskim organima, na osnovu nalaza tužilaštva Specijalne istražne grupe Euleksa, "čime će se Kosovu pomoći da se suoči sa svojom prošlošću", stoji u ovom dokumentu.
EP traži da se "nastavi rad na pripremama za potpuni prenos nadležnosti Euleksa na kosovske vlasti", mada upozorava da je "i dalje jaka zabrinutost oko nezavisnosti, odgovornosti, nepristrasnosti i efikasnosti sudija, tužilaca i rada Sudskog veća Kosova".
EP poziva Srbiju i Kosovo da nastave sprovođenje dogovora postignutih Sporazumom Beograd-Priština u Briselu i dodaje da, uporedo s opštim napretkom pregovora Srbije o prijemu u EU, mora doći do "pospešenja normalizacije odnosa s Kosovom u skladu s poglavljem 35 koje treba otvoriti na početku" tih pregovora.
Evropski parlament "poziva Srbiju da uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku s politikom EU, uključujući politiku prema Rusiji".
EP navodi da "žali što Srbija, kada je to od nje bilo zatraženo, nije uskladila svoje odluke s odlukama Saveta ministara EU, kojima se uvode restriktivne mere protiv Rusije".
Sloboda medija
U nacrtu rezolucije se "izražava zabrinutost zbog sve gorih uslova za punu slobodu izražavanja u Srbiji i naglašava potreba za potpunom transparentnošću u pogledu vlasništva nad medijima".
"Evropski parlament je zabrinut je zbog pretnji novinarima" u Srbiji, a pozdravlja i traži sprovođenje zakona o javnom informisanju i medijima, i zakona o javnim radiodifuzijskim uslugama.