Samo na Srbe nema lovostaja
Policija Kosova je po službenoj dužnosti u obavezi da sprovede istragu zbog ugrožavanja bezbednosti građana, u napadima poput kamenovanja autobusa Srba iz Đakovice na Badnji dan. Međutim, izgleda da je to još jedna u nizu odredbi kosovskog zakona koja ima fleksibilnu primenu kada je reč o Srbima, jer do sada nijedna takva istraga, ako ju je i bilo, nije dobila sudski epilog.
Srbi iz Đakovice za "Vesti" tvrde da ih svake godine kada odlaze u rodni grad (poslednjih devet godina) kamenicama zaspu iste osobe, što su zaključili i na osnovu medijskih i ličnih snimaka kojima su beležili svaki odlazak.
- Kako se oni uvek nađu kada mi dolazimo, a zna se da su nas prethodni put napadali - pita Đokica Stanojević, predsednik Udruženja raseljenih iz Đakovice i dodaje da će te snimke naredne nedelje predati ambasadi SAD u Prištini i Unmiku koji su se odazvali na javni poziv Đakovčana.
Dalibor Jevtić, donedavni ministar za povratak i zajednice u Vladi Kosova za naš list ističe da su svaki odlazak Đakovčana u rodni grad pratili manji ili veći incidenti, i da niko nikada nije bio uhapšen, priveden, niti odgovarao za napade.
- Đakovčani su napadnuti svaki put kada su pokušali da u dođu u svoj rodni grad, bilo da je reč o verskim posetama ili da obiđu kuće - kaže Jevtić.
Ističući da ima puno poštvanje za žrtve i da oni koju su počinili zločine treba za njih da odgovaraju, on ostaje pri izjavi zbog koje je u Prištini oštro napadan, da je "Đakovica zabranjeni grad za Srbe, i to će tako biti dokle god Srbi ne mogu dođu u svoj rodni grad".
Novi ministar za zajednice i povratak Aleksandar Jablanović je one koji su Srbe na Badnji dan zasuli kamenicama nazvao "divljacima", što je podiglo neverovatno tenziju i među političarima i medijima u Prištini. Njegovu ostavku uporno traži kosovska opozicija, a predsednik Inicijative za Kosovo Jakup Krasnići izrekao je nešto što bi i te kako moglo da se shvati kao pretnja.
Srbi iz Đakovice tvrde da je to zamena tema.
- Na Badnji dan naš vozač je pogođen, ali ta vest izgleda nije važna, već jedna reč upućena onome ko je gađao. Da li je nesposobnost, nemarnost ili propust, policija najbolje zna, ali je nemoguće da za Badnji dan dozvoliš da se ispred ulaza u crkvu organizuje okupljanje. Taj ko je dozvolio, znao je do čega će doći. To ćemo pokažemo našim snimkom i filmom - ističe kaže Đokica Stanojević.
Bez odgovora
"Vesti" su i od policije Kosova želele da dobiju objašnjenje zašto se napadači na Srbe ne hapse, ali su nas umesto jasnog odgovora šetali od jednog do drugog telefonskog broja. Đakovica je odnedavno poseban policijski region, i kako nam je rečeno "nema osobu koja kontaktira sa medijima". Taj grad je do skoro bio pod ingerencijom regionalne policije za Peć, kojoj pripadaju i opštine Istok, Klina, Dečane i Junik, mesta na kojima je ubedljivo najviše napada na Srbe povratnike.
- Ne tako davno sam zatražio detaljni izveštaj policijske stanice u Klini o rešenim slučajevima napada na povratnike i nikada nisam dobio nikakav zvanični odgovor - kaže Dalibor Jevtić.