Srpski diletanti poželjni Zapadu
Srbija je od sredine januara preuzela predsedavanje Oebsom i mada je ova pozicija dodatno dala na značaju srpskom ministru spoljnih poslova Ivici Dačiću, nekadašnji ambasador u Velikoj Britaniji Vladeta Janković kaže da je današnja srpska diplomatija "bolno i vapijuće diletantska".
- Dovoljno je videti nastupe naših diplomata, pogledajte kako Dačić govori engleski. Imali smo gafove Tomislava Nikolića sa žutim ljudima, a pogotovo ovaj Vučićev kada je rekao to što je rekao Davenportu. Nemojte misliti da ga Hamond (šef diplomatije Velike Britanije) nije pitao o tome. U diplomatiji se ne viče, ne govori se "lažovi". U Engleskoj kada hoće da kažu da neko laže onda kažu da je ekonomičan sa istinom - komentarisao je Janković za B92.
Učestali ispadi srpskih čelnika o kojima govori Janković daju za pravo nekadašnjem ambasadoru, ali je i činjenica da je optužba premijera Vučića da šef delegacije EU Majkl Davenport radi na rušenju srpske vlade, prošla bez većih posledica. Bar za sada. Janković to objašnjava time što je Zapadu pre svega stalo da od Srbije izdejstvuje ustupke u vezi sa Kosovom, pa je primena Briselskog sporazuma ključni uslov za otvaranje prvog pregovaračkog poglavlja u pristupanju Srbije EU.
- Naravno da je sukob razrešen, veće stvari su u igri, a oni shvataju da smo im potrebni. Hoće da isteraju stvar sa Kosovom i zato su rekli - prvo Briselski sporazum pa sve ostalo. Koliko god su teški takvi incidenti su manje važni, ima važnijih stvari - dodao je Janković.
U tom svetlu treba gledati nastup šefa britanske diplomatije Filipa Hamonda prilikom boravka u Beogradu 15. januara kada je i pored teških optužbi na račun njihovog diplomate, pohvalio srpsku vladu.
- Po pitanju pregovaračkih poglavlja, važna je normalizacija odnosa između Srbije i Kosova. Kada je reč o ispunjavanju te agende, moram da pohvalim angažman srpske vlade - rekao je Hamond.
Kosovo (ni)je tema
Predsedavajući Oebsu Ivica Dačić istakao je juče da članstvo Kosova u ovoj organizaciji nije tema. On je novinarima kazao da zahtev za članstvo Prištine nije formalno podnet, niti on veruje da će do toga doći za vreme srpskog predsedavanja. Dačić je priznao da postoje neke zemlje, a jedna od njih je Albanija, čiji ministri na sastancima pominju članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama. Istovremeno je kazao i da nema ništa protiv da predstavnici Kosova učestvuju u radu ekspertskih timova ili prisustvuju različitim regionalnim inicijativama.
Nedovršeni
Mnogo je segmenata u srpskoj diplomatiji o kojima profesionalci imaju samo reči kritike, a koliko je ozbiljnosti u pristupu ovom osetljivom državnom poslu možda se ponajbolje može videti iz podatka da Srbija još od jula 2012. godine nema ambasadora u Nemačkoj. To je, kako je nedavno izjavio za "Vesti" bivši ambasador u Austriji Milovan Božinović, pokazatelj da je Srbija "država sa nedovršenom spoljnom politikom".