Major bi da bude žena
Udruženje građana Egal podnelo je početkom januara poverenici za zaštitu ravnopravnosti pritužbu protiv Vojske Srbije i ministra odbrane Bratislava Gašića zbog "diskriminacije na osnovu rodnog identiteta". Reč je penzionisanom transrodnom intendantskom majoru Vojske Srbije M. V. koji se sada predstavlja kao Helena (41) i nalazi se u procesu promene pola.
Egal se u Helenino ime obratio poverenici sa pritužbom zato što je u naredbi o penzionisanju pisalo da je majoru "ustanovljena dijagnoza koja može uzrokovati štetne posledice po ugled Vojske Srbije".
Prema rečima Tamare Igrić, portparola Udruženja Egal, nije sporno to što je Helena penzionisana, jer je to učinjeno u dogovoru sa njom i u skladu sa Zakonom o vojsci.
- Ona je zakonski otišla u prevremenu penziju posle 20 godina službe, ali je u naredbi o penzionisanju koju je potpisao ministar Gašić navedeno da joj je "ustanovljena dijagnoza koja može uzrokovati štetne posledice po ugled Vojske Srbije". To predstavlja kršenje Ustava Srbije koji zabranjuje svaku vrstu diskriminacije, pa i onu po osnovu rodnog identiteta. Tim pre što je nadležna komisija na Vojno-medicinskoj akademiji ocenila da je ona sposobna za vojnu službu - objašnjava za "Vesti" Tamara Igrić.
Uspešni piloti
Penzionisani major Helena, koja je računajući završenu vojnu gimnaziju i akademiju u vojsci od svoje 14. godine, ukazuje na primere uspešnih oficira, transrodnih osoba, u stranim vojskama.
- Navela bih primere Ajle Holdom, pilota Kraljevskog ratnog vadzuhoplovstva Velike Britanije, kao i njene američke koleginice vojnog pilota Lorin Skot - kaže Helena i razočarano zaključuje: "Ne treba Vojsci Srbije da major postaje majorica".
Pošto je do beogradske štampe dospeo sadržaj ove prijave koja po nekoliko osnova predstavlja presedan kada je reč o Vojsci Srbije, ministar odbrane Bratislav Gašić najavio je izvinjenje.
- U Vojsci Srbije nema, niti će biti diskriminacije ni po jednom osnovu. U prilog toj tvrdnji baziraću se na ovom konkretnom slučaju. Od 2001. postoji informacija da je M.V. imao drugačiji rodni identitet, i pored toga on je u jedinicama u kojima je bio raspoređen radio još 14 godina i zbog toga nije imao nikakve probleme - rekao je ministar.
Gašić kaže da je jedini razlog zbog čega je major penzionisan činjenica da je navršio 20 godina radnog staža i da su potrebe službe zahtevale njegov prestanak.
- Administrativnom greškom u rešenju se našla formulacija koja ne odgovara stvarnim razlozima, pa se našem pripadniku iskreno izvinjavam zbog toga i koliko već sutra pozvaću i novinare i njega da mu se lično izvinim zbog te greške koja je nastala u rešenju - poručio je Gašić.
Helena je od juče prestala da komunicira sa medijima, osim preko Udruženja građana Egal, ali je dan ranije dala izjavu za portal "Vajs", kojom je objasnila da je povređena diskriminacionim tonom rešenja o penzionisanju.
- Pritužba koja je podneta poverenici za zaštitu ravnopravnosti mi znači. Psihijatrijski tim je utvrdio da sam sposobna za profesionalnu službu i zbog toga razlog penzionisanja ne može biti činjenica da sam transrodna osoba - rekla je Helena.
Ovaj slučaj podelio je srpsku javnost. Konzervativniji deo smatra da transrodnim osobama, kao i drugim pripadnicima LGBT populacije nema mesta u vojsci, koja se i dalje doživljava kao prevashodno muška organizacija. Oni liberalniji smatraju da to kako se neko oseća u svom telu ili kakvog je seksualnog opredeljenja ne može u 21. veku biti prepreka za bavljenje bilo kojim zanimanjem, pa ni za vojnu službu.
Izvinjenje briše pritužbu?
Posle izvinjenja koje je uputio minstar odbrane, ostaje otvoreno pitanje da li će postupak pred poverenicom za zaštitu ravnopravnosti biti obustavljen. U Udruženju građana Egal juče su razmatrali novonastale okolnosti, najavljujući da će se povodom Gašćevog izvinjenja oglasiti saopštenjem. Egal je nevladina organizacija koja se bori za ravnopravan status građana drugačijeg rodnog statusa i seksualnog opredeljenja.
Vrlo dobro!
Tamara Igrić kaže da je major Helena tokom profesionalnog rada u Vojsci bila visoko ocenjivana i pohvaljivana.
- U Vojsci sada imamo žene koje su postale oficiri, ali to je mali korak. Zato smatram da je pritužba napredak u borbi protiv diskriminacije na osnovu rodnog identiteta - zaklučuje Helena.
KRISTINA FERARI, BIVŠI MUŠKARAC, ZA "VESTI": Razume nas samo policija
Slučaj Helene, majora Vojske Srbije, nije usamljen. Prva osoba koja je promenila pol je Kristina Ferari, kako joj sada glasi umetničko ime. Ona je rođena kao muškarac, ali ceo život je želela da postane žena. To je postigla 2008. godine, kada je operisana i promenila pol.
- Teško je bilo biti žena zarobljena u telu muškarca. Poznajem Helenu i mogu misliti kako se oseća. Koliko mi je poznato pije hormonsku terapiju i dobila je potvrdu psihijatra da može da promeni pol. Moram priznati da je danas situacija mnogo bolja nego pre pet godina. Tada smo bili mnogo više marginalizovani. Većina koja čuje da sam nekada bila muškarac, ne prihvata to preterano negativno - kaže Kristina.
Ona objašnjava da je rano shvatila da se oseća kao žena, a ne muškarac, u mestu na istoku Srbije odakle je rodom.
- Sa 13 godina počela sam da se šminkam, puštam dugu kosu i oblačim kao devojka. Takva sam išla u srednju školu. Zbog toga sam imala probleme s profesorima, isterivali su me s časova, deca su me verbalno maltretirala, ali me niko nije tukao. Na ulici nisam imala problema, jer niko nije mogao da primeti da sam muško - objašnjava Kristina.
Ona kaže da je bilo psovki i pretnji. Kada upozna nekoga i svidi mu se obavezno kaže istinu. Bilo je onih koji su se zbog toga ljutili.
- Zanimljivo je i kad me zaustavi policija, zatraže mi ličnu kartu, a tamo vide muško ime. Uvek su ipak bili kulturni, znaju oni o čemu je reč, pa mi samo vrate dokumenta i ne prave probleme - objašnjava Kristina kako prolaze transseksualci u Srbiji.