Uticaj vulkanske prašine na zdravlje
Hitnoj pomoći u Beogradu danas se obratio veliki broj građana kako bi se informisali o uticaju prašine iz vulkanskog oblaka na zdravlje, izjavila je Tanjugu portparol Hitne pomoći Nada Macura.
Macura je rekla da bi ta prašina mogla da ima većeg uticaja na zdravlje ljudi ukoliko bude jako koncentrisana, i to najviše na hronične i respiratorne bolesnike.
Ona je preporučila da se u tom slučaju izbegava izlazak napolje, pogovoto kada su u pitanju deca kod koje bi prašina mogla da izazove bronhitis.
Zagađenost vazduha u Srbiji danas je uobičajena, a čestice iz oblaka vulkanskog pepela u nižim slojevima atmosfere u toku dana će se zadržati iznad naše zemlje, dok će se u višim slojevima povlačiti prema severu, izjavio je ranije danas Tanjugu prognostičar u Republičkom hidrometeorološkom zavodu Aleksandar Nišavić.
Nišavić je najavio da se večeras, tokom noći i u ponedeljak iznad naše zemlje očekuju kiša i pljuskovi i mogućnost pojave obojenih padavina - "prljave kiše".
Kako je objavljeno na intertnet stranici RHMZ, na osnovu rezultata merenja oblaka pepela norveškog instituta za atmosferska istraživanja, koje RHMZ redovno prati, oblak sa najvećim koncentracijama čestičnih materija prešao je preko Austrije, Češke, Slovačke i Mađarske, a njegov obod preko većeg dela teritorije Vojvodine.
Novi oblak pepela sa povećanim koncentracijama čestičnih materija prognozira se u utorak, 20. aprila, u srednjoj Evropi, a njegovo dalje kretanje pratiće RHMZ o čemu će redovno izveštavati.