Rusiji nije svejedno ako će Srbija u NATO
Ulazak u NATO treba da bude izbor naroda jedne države, a ne njenih aktuelnih vlasti, rekao je predsednik Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume Konstantin Kosačov i dodao da u slučaju da Srbija pristupi Alijansi "taj potez" u Rusiji ne bi prošao neprimećeno.
"Rusija posmatra Srbiju kao saveznika u izgradnji nove, ujedinjene Evrope, s jedinstvenim bezbednosnim konceptom. Ulazak Srbije u NATO predstavljao bi negaciju perspektive formiranja nepodeljene Evrope", rekao je Kosačov sinoć na tribini "Evropska bezbednost: pogled iz Rusije", u organizaciji Fonda "Slobodan Jovanović".
Kosačov je, međutim, kazao da bi, u slučaju ulaska Srbije u NATO, dve zemlje nastavile saradnju na ekonomskom i drugim poljima, kao što Rusija i sada sarađuje sa članicama Alijanse.
"Rusiji nije svejedno kakav će izbor Srbija napraviti. Poštujemo srpski narod i poštovaćemo svaki njegov izbor, ali ne i izbor pojedinih političara koji govore u ime naroda", rekao je ruski zvaničnik.
On je ocenio da danas postoji šansa da se ostvari zajednički koncept sistema bezbednosti u Evropi, jer "trenutna situacija ne funkcioniše", s obzirom da postoje realne pretnje koje mogu koštati života hiljade Evropljana, kao i da ovi problemi nemaju samo vojno-tehnički karakter, već se nalaze i u svesti ljudi. |
On je naveo da je tokom posete Beogradu razgovarao sa srpskim zvaničnicima i zaključio da je većina stanovnika Srbije protiv pristupanja zemlje NATO-u.
Kosačov je, na tribini u Kolarčevoj zadužbini, istakao da bilo koja odluka u sferi bezbednosti može biti doneta samo na osnovu konsenzusa u određenoj državi, naglasivši da za evropsku bezbednost postoji samo jedna ideja, ideja objedinjavanja, a ne proširivanja Alijanse ili razjedinjavanja.
"Proširenje NATO-a dovodi Evropu u ćorsokak. Ono će, pre ili kasnije, biti prekinuto na nekoj granici, što bi značilo da ćemo u Evropi dobiti novi Berlinski zid", ocenio je Kosačov, naglasivši da Rusija ne smatra širenje NATO-a ličnom pretnjom.
Kosačov je rekao da se Rusija, za razliku od proširenja Alijanse, ne protivi proširenju Evropske unije, čak i kada je reč o bliskim narodima, kao što je Srbija, kao i da Rusiju ne zabrinjavaju vrednosti, već naoružanje.
"Ako proširenje Alijanse negativno utiče na bezbednost u Evropi, onda širenje EU, nasuprot tome, doprinosi stvaranju opšte evropske klime. U NATO, međutim, dominiraju neevropske države", dodao je Kosačov.