Berlin šokiran nagađanjima u Srbiji
Nemačka nije postavila nijedan novi uslov Srbiji na njenom putu ka dobijanju članstva u EU, rečeno je "Danasu" nezvanično u diplomatskim krugovima u Berlinu. Tačke koje su nužne za nastavak evropske integracije Srbije odavno su poznate i njih je propisala Evropska komisija, a ne Nemci, dodaju iz diplomatskih krugova. Prema rečima sagovornika "Danasa", bliskim vladi kancelarke Angele Merkel, zvanični Berlin je "potpuno šokiran i iznenađen najnovijim spekulacijama pojedinih medija u Srbiji".
"Nemačka vlada nema nikakve nove uslove, odranije je poznato da je neophodno primeniti Briselski sporazum. Zvanični Berlin ne zna da li je reč o izmišljotinama pojedinih medija u Srbiji ili, naprosto, o nesporazumu", ističu predstavnici nemačkih diplomatskih krugova.
Knut Flekenštajn, funkcioner Socijaldemokratske partije Nemačke, koja je deo vladajuće koalicije, i poslanik Evropskog parlamenta, rekao je za Danas da je video medijske navode, ali da "nema informaciju o novim uslovima Berlina".
Pojedini mediji objavili su da Berlin traži da se izradi statut Zajednice srpskih opština u skladu sa prištinskim zakonima, dogovor o pozivnom broju za KiM, integrisanje civilne zaštite u prištinski sistem, izgradnju zidanih objekata na prelazima, primenu dogovora o energetici, uklanjanje Parka mira u Kosovskoj Mitrovici, zaustavljanje šverca na ilegalnim prelazima, prihvatanje pasoša Kosova na granicama, učešće Prištine u svim regionalnim forumima, da Priština preuzme Gazivode i Vlač, da lokalna samouprava uđe u kosovski sistem.
Kako su preneli mediji, Beograd je počeo opsežnu diplomatsku akciju kako bi se što pre preformulisale briselske preporuke i kako bi što pre bilo otvoreno prvo poglavlje. Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić nije odgovorio na pitanje "Danasa" da li je tačno da je Beograd u diplomatskoj ofanzivi.
"Srbija će morati da ispuni uslove koje pred nju stavlja Brisel i države članice, pogotovo Nemačka, ukoliko želi napredak u evropskim integracijama. Tim uslovima se Srbija ne tera na posredno ili neposredno priznanje nezavisnosti Kosova, već je to u cilju normalizacije odnosa sa Kosovom. U tom smislu, što pre Srbija počne sa ispunjavanjem obaveza iz Briselskog sporazuma, države članice će imati na osnovu čega da ocenjuju njen napredak i odlučuju o otvaranju prvih poglavlja u pregovorima", rečeno je "Danasu" u diplomatskim krugovima u Beogradu.