Kako je ruska štampa ocenila posetu Hana Srbiji?
Ruski državni list Rosijska gazeta piše danas da je zahtev EU da se Srbija priključi sankcijama Rusiji "slučaj bez presedana", i postavlja pitanje da li Srbija može i dalje da se suprotstavlja sve većem pritisku Brisela.
"Zahtev evropskog komesara Johanesa Hana je veoma oštar, i ako Vlada u Beogradu krene tim putem, otvoriće put za nestajanje Srbije. Verovatnost da će se to dogoditi postoji", rekla je listu Ana Filimonova iz Centra za izučavanje savremene balkanske krize.
Dnevnik Komersant piše da je Evropska komisija faktički Srbiji
List navodi da srpski eksperti prognoziraju da će ukoliko se do |
Po njenim rečima, sadašnja vlada se već, u suštini složila sa samostalnošću Kosova i ne treba isključiti da će se u budućnosti priključiti sankcijama protiv Rusije.
"Srpski narod želi da ostane sa Rusijom, ali nema instrumente za uticaj na vlast. U parlamentu Srbije nema nijedne opozicione partije koja je protiv zbližavanja sa EU", rekla je Filimonova.
Po njenim rečima, postoji prednost saradnje s Rusijom, jer je predsednik Rusije Vladimir Putin obećao 10 milijardi dolara investicija u Srbiju, kroz Srbiju treba da prođe Južni tok, dok od "EU Srbi ne mogu da očekuju ništa dobro".
Rosijska gazeta navodi i mišljenje analitičara Đorđa Vukadinovća da ne smatra da postoji neophodnost da Srbija preduzme kardinalne odluke u korist EU.
List citira i analitičara Dušana Janjića koji kaže da ne treba očekivati da će Srbija sada uvesti sankcije Rusiji i da rukovodstvo Srbije može da izdrži pritisak do marta naredne godine.
"U slučaju da do tog vremena Rusija i EU ne nađu uzajamno prihvatljivo rešenje za izlaz iz sadašnje situacije, Beograd će biti prinuđen da zaoštri svoj odnos prema Moskvi u korist Brisela", rekao je Janjić ruskom vladinom listu.
Dušan Janjić je Komersantu rekao da je Beograd "dobio prvi žuti karton od EU", i da je prvi put Beogradu jasno rečeno da je dve trećine trgovinskog obrta Srbije povezano sa EU, koji može da zatvori te kanale.
"Sadašnja situacija u Srbiji je slična onoj koja je bila u Ukrajini. Izjave Hana su samo deo 'paketa'. Drugi deo će uslediti od Međunarodnog monetarnog fonda koji će ojačati svoje zahteve Beogradu, podržavajući time poziciju EU", rekao je on.
Janjić je Komersantu takođe kazao da ukoliko do marta Moskva i Brisel ne poprave odnose, "srpsko rukovodstvo će se nevoljno, pod pritiskom, ipak priključiti sankcijama".
"Naša glavna slabost je neizbalansirani budžet. Ne podržavši poziciju EU, Srbija neće dobiti zapadnu finansijsku pomoć", kazao je Janjić listu.