"Investitori ne smeju da lutaju"
I u Nemačkoj i u Austriji su vrlo dobro upoznati sa privrednim potencijalima Srbije i zainteresovani za saradnju, ali uslovi poslovanja moraju biti takvi da strani investitori ne smeju lutati, kaže Ivan Gros, predsednik Upravnog odbora Senata privrede Srbije, koji je u Beogradu juče ugostio Ditera Hertea, predsednika Senata privrede Austrije i Nemačke.
Šta to znači?
- To znači da, ako je, na primer, rok za dozvole godinu dana, ne sme se čekati duže. I u Beču se čekaju dozvole za gradnju objekata, ali se ne prekoračuje rok, a svi papiri se izdaju na jednom ili dva mesta.
Veruje u uspeh SenataKoliko privrednici kao vi, koji su u inostranstvu, a poreklom iz Srbije, mogu da pomognu zemlji iz koje dolaze? |
Šta je glavni zadatak Senata privrede Srbije?
- Najviše radimo na privlačenju investitora iz Austrije i Nemačke. Pokušavamo da zainteresujemo strane kompanije za strateško partnerstvo sa malim i srednjim preduzećima iz Srbije. Neophodne su nove tehnologije i znanja, a u Srbiji je besparica. Naš cilj je da se na takav način povežemo sa međunarodnim tržištem. Formirali smo savete za poljoprivredu, zatim savet korporacija i banaka, a formiraćemo i savet za obnovljive izvore energije i zaštitu životne sredine, kao i savet za izvoznike.
Kakve su reakcije u inostranstvu na vaše prezentacije?
- Apsolutno nas podržavaju. Nije slučajno da nam je Senat privrede Austrije i Nemačke pokrovitelj, na neki način stoje iza nas. A mi nećemo stati samo u Srbiji, već ćemo potegnuti formiranje senata u BiH, Makedoniji, Crnoj Gori..., kako bi privreda što slobodnije i bolje mogla sarađivati.
Tako promovišete Srbiju kao regionalni privredni centar?
- Naravno. Srbija je prva u kojoj je ovaj Senat formiran.
U Beogradu ste potpisali sporazum?
- To je sporazum sa asocijacijom menadžera Srbije, veoma važan, jer su oni predstavnici oko 300 kompanija. Otvoreni smo prema svim asocijacijama, imamo odličnu saradnju sa privrednim komorama Srbije i Beograda, kao i sa Forumom Nemačke i Srbije.