Notari prazne budžet građana i države
Opravdanost zahteva srpskih advokata posle njihovog skoro dvomesečnog štrajka priznao je predsednik Republike Tomislav Nikolić. Advokatska komora Srbije je pozdravila kao prvi disonantni ton iz vlasti, ali "nedovoljan", zbog čega protest nastavljaju.
Nikolić je posle poruke advokata da neće raditi dok ne potpiše Ukaz o usvajanju Zakona kojim će biti prihvaćeni njihovi ustavni zahtevi koji štite prava građana, u prilično balansiranoj izjavi za javnost zamerio Vladi Srbije što je zakonima o notarima udarila po džepu građana i države.
Advokati: Vlada nam preti"Sporni zakoni nisu samo protivustavni, već su iz niza drugih razloga štetni za državu Srbiju i građane Srbije", napisali su advokati predsedniku Nikoliću, ukazujući gde je pogrešio, balansirajući između njih i vlasti, kao dve zaraćene strane. |
- Predsednik Srbije nema prava da utiče na odredbe o visini naknada i kome se one isplaćuju, ali je jasno da su izdvajanja građana enormno povećana, a da je čak i sudska overa potpisa, koja je donosila ne mali prihod u budžet, izuzeta iz sudske nadležnosti - rekao je Nikolić, primetivši da to rešenje nije protivno Ustavu, ali nameće pitanje ekonomske opravdanosti u uslovima kada se Vlada zalaže za opštu štednju i povećanje budžetskog priliva.
Odgovor predsednika advokatima je stigao pošto je parlament požurio da ponovo menja tek usvojene izmene zakona o notarima, radi ukidanja njihovog monopola na ugovore o prometu nepokretnosti. Izvori bliski Nikoliću kažu da iza poruke predsednika stoji njegov pravni savetnik Oliver Antić, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu. Antić je, kažu, držeći se teze da su izmene ustavne, kako ne bi previše konfrontirao predsednika i vladu, udario dobre packe nekadašnjem svom pulenu ministru pravde Nikoli Selakoviću koji mu je okrenuo leđa, ali i Vladi zbog "pljačke građana i države za račun notara".
Nikolić smatra da izmene zakona o javnom beležništvu i o prometu nepokretnosti predstavljaju ispunjenje opravdanih zahteva advokata i stvaraju uslove za njihov nastavak rada. U brzom odgovoru, advokati uzvraćaju da je priznanje predsednika "jedan od prvih, ali nedovoljan, korak u razrešenju institucionalne krize u Srbiji". Ističu i neistinitost Nikolićevih navoda da su najnovije izmene u skladu sa Ustavom, kao i da je još manje tačno da se stvaraju uslovi za nastavak rada advokata.
Nahuškali robijaše da gladuju?
U Centralnom zatvoru u Beogradu početkom nedelje štrajkovao je deo pritvorenika, na šta su ih, navodno, nagovorili neki advokati koji štrajkuju, saznaju "Vesti". Kako bi ojačali svoje pozicije u dijalogu sa državom, navodno su planirali pobunu zatvorenika u celoj državi, ali je to uspelo samo u CZ.
- U ponedeljak je počeo takozvani tihi štrajk u CZ gde je od oko 1.500 pritvorenika njih stotinu odbilo hranu. Bojkot je trajao do srede kada su otišli na ručak - rečeno je "Vestima" u srpskim bezbednosnim službama.
Inače ovo nije prva "politička" pobuna zatvorenika u Srbiji. Naime, ubrzo posle pada Slobodana Miloševića, u gotovo svim zatvorima u Srbiji vlast su preuzeli robijaši, pa je nova vlast DOS-a jedva uspela da smiri pobunu. Tada je Božo Prelević, koministar policije u prelaznoj vladi, izjavio kako misli da je reč o dirigovanoj pobuni. Dugo se šaputalo da iza svega stoji Rade Marković, šef Državne bezbednosti u Miloševićevo vreme, ali ove optužbe nikad nisu dokazane. B. Đokić