Telefon odvrće gasni ventil
Gasna kriza koja je na početku grejne sezone pogodila Srbiju po svemu sudeći imaće telefonski epilog. Premijer Aleksandar Vučić, kako je sam najavio, do kraja nedelje trebalo bi da s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom razmrsi čvor dužništva od oko 200 miliona dolara za već isporučeni gas, zbog čega je Srbiji umanjena isporuka plavog energenta za skoro trećinu.
- Očekujem da u razgovoru koji ću u utorak ili sredu imati sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom razrešimo i preostale probleme u vezi s gasom za našu zemlju - rekao je Vučić u Subotici.
On je napomenuo da je taj telefonski razgovor sa Putinom zakazan i objasnio da je reč o modelu finasniranja, načinu isplate i rokovima isplate srpskog duga koji, kako je rekao, niko ne spori. Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević smatra da je glavni problem naše zemlje u "gasnoj krizi" to što je Srbijagas ogromni gubitaš, za šta je teško naći pandan bilo gde u svetu.
Čije je rusko skladišteKako bi umirili javnost, ministri u Vladi Srbije potezali su argument "energetske bezbednosti" zahvaljujući skladištu u Banatskom Dvoru. |
- Gasne i naftne kompanije su svuda profitabilne. Mi taj problem nismo rešili, što je i glavna primedba MMF-a. Taman i da se ceo dug otpiše, što se neće desiti, ništa nismo uradili - kaže Kovačević i dodaje:
- Suština našeg nesnalaženja je u tome da su nama politika i ekonomija u istom košu, pa mislimo da dobri politički odnosi podrazumevaju i neke ekonomske privilegije po automatizmu. U suštini, Srbijagas nema novca da plati dug i država će ga platiti, verovatno zaduživanjem. S druge strane, ma koliko insistirali da se dug plati, na šta imaju pravo, Rusi nama gas neće zavrnuti - ubeđen je Kovačević.
Gorku gasnu pilulu bi, nada se Srbija, mogao da zasladi Putin dopuštanjem izvoza automobila iz kragujevačkog Fijata u Rusiju. Kovačević veruje da će Moskva dopustiti nekakav kontingent uz malu carinu ili bez nje, ali i da će imati kontrazahtev.
- Pre svega treba razumeti da Rusija štiti svoju auto-industriju kao nijedan drugi sektor, jer su tu nekonkurentni. Ipak, verujem da će oni pristati na nekoliko desetina hiljada vozila, ali i da će tražiti reciprocitet i uvoz više ruskih vozila u Srbiju - navodi naš sagovornik.
Vruć krompir VučićuZanimljivo je da vruć krompir nije u ruke pao direktoru Srbijagasa Dušanu Bajatoviću koji ima dobre odnose s čelnikom Gasproma Aleksejom Milerom. Nisu se sastali ni ministri energetike Antić i Novak. Konačno, ni predsednik Tomislav Nikolić nije založio svoj autoritet u Kremlju, već je ceo posao prepušten na hitno rešavanje Aleksandru Vučiću. Kao da je premijer ostao sam, što je možda cena navodnog odbijanja da potpiše protokol o izmirenju duga do marta, baš na dan vojne parade povodom oslobođenja Beograda. |