"Doneli smo rešenja koje nisu tražili advokati"
Ministar pravde Srbije Nikola Selaković izjavio je danas da su predlozi izmena zakona o prometu nepokretnosti i javnom beležništvu maksimalno racionalna rešenja za zahteve advokata, koji štrajkuju više od 50 dana.
"Da li su ovo rešenja koja su vrhovi advokatskih komora tražili? Ne. Oni su tražili izmene koje u potpunosti obesmišljavaju koncept zakona iz 2011. godine", rekao je Selaković u Skupštini Srbije obrazlažući izmene zakona prema kojima će i građani i advokati moći da sačinjavaju ugovore o prometu nepokretnosti.
On je istakao da predložene izmene pružaju advokatima koji se bave isključivo ugovornim pravom da i dalje nastave da se bave tom delatnošću i ostvaruju prihode od toga i da, u sadejstvu sa javnim beležnikom pružaju građanima mnogo više pravne izvesnosti i sigurnosti.
"Advokati i javni beležnici nisu, ne mogu i ne smeju da budu suprotstavljene strane. I jedni i drugi su potrebni građanima Srbije i pravnom sistemu koji teži boljem i stabilnijem funkcionisanju", rekao je Selaković.
Ministar pravde je kazao da se izmenama zakona daje mogućnost građanima i advokatima da sačinjavaju ugovore o prometu nepokretnosti u pisanom obliku, ali da ugovor mora da overi javni beležnik u postupku solemnizacije (overe).
Prema važećem Zakonu o prometu nepokretnosti, ugovori o prometu nepokretnosti zaključivali su se isključivo u obliku javnobeležničkog zapisa i njihovo sastavljanje bilo je isključivo u nadležnosti notara, što je jedan od uzroka sadašnjeg štrajka
advokata. Izmenama se ukida isključiva nadležnost notara za sklapanje ugovora
o nepokretnosti i oni se obavezuju da plaćaju porez na ostvarenu
zaradu.
Overa (solemnizacija) vrši se kako bi ugovor dobio karakteristike javne isprave i kako bi mogao da služi kao osnov za upis u javnu knjigu o evidenciji nepokretnosti.
Izmene Zakona o javnom beležništvu predviđaju da je javni beležnik dužan da iznos od 30 odsto naplaćene nagrade bez PDV-a, uplati na račun propisan za uplatu javnih prihoda u roku od 15 dana od dana naplate, što do sada nije bilo slučaj.
Ta sredstva će ići u budžet, a njihova krajnja namena trebalo bi da bude "pokrivanje rashoda sudova u zemlji i popravljanje materijalnog stanja zaposlenih u sudovima".
Zakoni su predloženi po hitnom postupku i njima se traži da stupe na snagu prvog, a ne osmog dana od objavljivanja u Službenom glasniku, kako bi se "sprečila šteta po građane i druga pravna lica".