Država za sada dala zeleno svetlo gej paradi
Biro za koordinaciju službi bezbednosti Srbije na sednici u petak nije zabranio održavanje gej parade zakazane za nedjelju, 28. septembar, u Beogradu.
"Biro za koordinaciju službi bezbednosti, uprkos različitim mišljenjima, nije zabranio održavanje gej parade", saopštio je ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović nakon sednice Biroa.
On je, međutim, istakao da Biro zadržava pravo da to učini ako u narednim danima bude procenjeno da će bezbednost građana biti ugrožena.
Hronologija Parada ponosa u Beogradu
Prva Parada ponosa koju su pripadnici te populacije pokušali da održe na Trgu Republike u Beogradu, 30. juna 2001. godine, prekinuta je nakon što su njene učesnike naočigled policije napali pripadnici militantnih grupa. U tom napadu povređeno je više učesnika.
Paradu ponosa, koja je bila zakazana za 20. septembar 2009. otkazali su organizatori nakon što su od MUP-a Srbije dobili rešenje u kojem se navodi da ne postoje uslovi da se povorka održi bez indidenata na Platou ispred Filozofskog fakulteta gde je bila zakazana.
Naredne godine, 10. oktobra, Parada ponosa održana je u Beogradu, uz učešće oko 1.000 građana, domaćih i međunarodnih zvaničnika i uz snažno policijsko obezbeđenje.
U sukobima huligana i policije u širem centru Beograda povređeno je 124 policajca i 17 demonstranata, među kojima i jedan švajcarski državljanin, učesnik parade, a više desetina demonstranata je privedeno.
U neredima je zapaljen deo zgrade u kome je sedište Demokratske stranke u Krunskoj. Sama zgrada je gađana kamenicama.
Prema izjavi bivšeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa u neredima koji su huligani izazvali na beogradskim ulicama pričinjena je materijalna šteta veća od milion evra.
U naredne tri godine u Srbiji nije održani nijedna Parada ponosa, nakon negativnih procena bezbednosnih službi.
Međutim, posle odluke da Paradu nije moguće održati, organizatori Prajda su se 28. septembra 2013. godine, nešto pre ponoći, okupili ispred zgrade Vlade Srbije i sa grupom građana prošetali do Doma Narodne skupštine. Povorku je obezbeđivala policija, a incidenata nije bilo.
Srpska pravoslavna crkva (SPC) i desničarske organizacije snažno se protive održavanju Parade ponosa u Srbiji.