U mišjoj rupi pred Amerima
Američki ambasador u Srbiji Majk Kirbi zamerio je srpskim vlastima što su na obeležavanje 70-godišnjice od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu pozvali ruskog predsednika Vladimira Putina! Zašto poziv nije upućen i drugim republikama nekadašnjeg Sovjetskog Saveza čije su trupe kao deo Crvene armije takođe učestvovale u oslobađanju srpske prestonice, pita Kirbi, posebno pominjući Ukrajinu.
- Još nije sigurno da li će Putin doći, ali ako se to desi - zašto dolazi? Zbog proslave godišnjice oslobađanja Beograda? A Beograd je oslobodila i Treća ukrajinska armija (grupa armija s Trećeg ukrajinskog fronta), kao deo Crvene armije - izjavio je američki ambasador za srpske medije.
Za političkog analitičara Đorđa Vukadinovića Kirbijeva izjava je samo otvorenija i brutalnija od nastupa nekih drugih zapadnih zvaničnika, ali im je poruka zajednička.
- Poruka je da ne možemo održavati odlične veze s Rusijom i ići u EU. Neodrživost politike sedenja na dve stolice i imitiranje Tita i njegove politike nesvrstanih, sadašnja vlast vodi nesrećno i nespretno, na pogrešan način i u pogrešno vreme - komentariše Vukadinović za "Vesti".
Za premijera Srbije Aleksandra Vučića, međutim, packa američkog ambasadora uopšte se ne odnosi na srpsku vladu, već je upućena ruskoj strani.
- To su njihovi odnosi i ja u to ne bih ulazio - rekao je Vučić.
Vučić: Kirbi je dobar čovekUz konstataciju da je Kirbi "dobar čovek i odličan ambasador", srpski premijer tvrdi da američki ambasador nije tražio uvođenje sankcija Rusiji i da ne vrši pritisak na Srbiju.
|
Kada su ga novinari upitali kakvu poruku je američki ambasador želeo da pošalje, Vučić je uzvratio da novinari "o tome ne treba da brinu".
- Ima ko da misli o tim porukama. Ne brinite se, Srbija je na dobrom putu. Sve će biti u najboljem redu - uveren je srpski premijer.
Da li je Srbija na dobrom putu sa svojom politikom članstva u EU i istovremeno ne pridruživanja Zapadu u sankcionisanju Rusije, ili se možda već polako opredeljuje na jednu stranu? Na ovu poslednju dilemu bi mogao da ukaže i uočljiv bojkot srpskih zvaničnika juče završene međunarodne konferencije o Prvom svetskom ratu, u kojoj su dominirali ruski naučnici. Iako je bio najavljen, premijer Vučić nije došao i održao pozdravni govor eminentnim učesnicima, među kojima su bili i bivši češki predsednik Vaclav Klaus, kao i predsednik Ruske železnice Vladimir Jakunjin. Ni u srpskim medijima skup nije obeležen značajnije, dok je predsednik Tomislav Nikolić kao svog izaslanika poslao savetnika Olivera Antić.
Američki diplomata, inače, nije se libio ni da određuje kriterijume po kojima bi Srbija trebalo da poziva zvaničnike drugih država u goste, praveći poređenje između Putina i kineskog premijera koji bi krajem godine takođe trebalo da poseti Srbiju.
"Možete imati dobre odnose i sa Rusijom i Kinom, i sa SAD. Ali naš stav o posetama kineskih i ruskih zvaničnika se razlikuje. Kinezi skoro nisu nikoga napali, a Rusi jesu. To treba imati na umu", odgovara Kirbi.
Srbija ne može uz fašisteDa pritisci na vlasti u Beogradu postoje i sa ruske strane samo u umivenijoj i manje agresivnoj formi može se zaključiti i iz intervjua Vladimira Jakunjina beogradskoj "Politici".
Konstatujući da se u Ukrajini dešava fašizacija, Jakunjin sugeriše da "istorija Srbije, Jugoslavije i borba sa fašizmom pokazuje jednoznačno kakav stav Srbija treba da ima". |
Đorđe Vukadinović primećuje da bi ovakvo rezonovanje američkog diplomate bilo smešno da nije licemerno.
- Kada bi ratovi bili kriterijum za primanje nekog zvaničnika onda američki predsednik maltene ne bi mogao nigde da mrdne, s obzirom na to da su SAD posle Drugog svetskog rata vodile brojne ratove i vojne intervencije, da ne podsećam na njihovu ključnu ulogu u NATO-u prilikom bombardovanja naše zemlje 1999. - kaže Vukadinović.
Juče u popodnevnim satima američki ambasador pokušao je sam sebe da demantuje, tvrdeći da se ne protivi poseti predsednika Rusije i da njegova izjava o tome nije pritisak na Srbiju da se opredeli između Moskve i Zapada.
- Srbija ima pravo da pozove koga hoće, kada god hoće, ja sam samo želeo da napomenem da je možda istorijski kontekst donekle iskrivljen - rekao je Kirbi novinarima, ali teško da ih je razuverio.
Sećamo se i bombi 1944.Aleksandar Popović
Vršilac dužnosti predsednika Demokratske stranke Srbije (DSS) Aleksandar Popović smatra da se radi o "diplomatskom gafu" diplomate "sviknutog da se bez reakcije vlasti meša u unutrašnje poslove Srbije".
|