Popis i za dijasporu
Srbija iduće godine kreće u popis stanovništva, domaćinstava i stanova, planiran u isto vreme kao i u skoro svim evropskim zemljama. Prema rečima direktora Republičkog zavoda za statistiku Dragana Vukmirovića, popisom će biti evidentirani svi naši građani, pa i oni koji žive u inostranstvu, bez obzira na to da li imaju lična dokumenta.
- Planirano je da našim građanima koji rade ili borave u inostranstvu, a dolaziće u vreme idućih božićnih i novogodišnjih praznika u Srbiju, na graničnim prelazima budu podeljeni osnovni popisni obrasci koje sami popunjavaju i šalju u Republički zavod za statistiku - kaže Vukmirović u intervjuu za "Vesti".
A ukoliko ne budu dolazili u Srbiju uoči i tokom popisa?
- Biće popisani i oni koji su odsutni iz zemlje zbog rada ili školovanja u inostranstvu, a podatke će za njih davati članovi njihovih domaćinstava. Takođe, za lica koja su živela u inostranstvu, prikupićemo i podatke o glavnom motivu doseljenja ili povratka u Srbiju, bilo da je reč o porodičnim razlozima, o školovanju, readmisiji i slično, a popis će obuhvatiti i strane državljane koji žive u našoj zemlji.
60.000 popisivačaDa li su počele pripreme za popis? |
Kako će biti sproveden popis na Kosovu i Metohiji?
- Predviđeno da Ministarstvo za KiM, u saradnji sa zavodom, organizuje i sprovodi popis u južnoj pokrajini, a resorni ministar posebnim uputstvom bliže uređuje sprovođenje popisa.
Inače, poslednji, za koji se može reći da je bio validan, urađen je 1981. jer je 1991. većina albanskog stanovništva išla na bojkot i popisano je svega oko 310.000 lica nealbanske nacionalnosti. Zatim 2002. nije bilo uslova da se sprovede, tako da već 30 godina u južnoj srpskoj pokrajini nije bilo popisa i 2011. je njegovo sprovođenje neophodno.
Istovremeno će biti sproveden i popis poljoprivrede?
- Svetski program popisa poljoprivrede preporučuje da sve zemlje u periodu od 2006. do 2015. godine sprovedu popis poljoprivrede u skladu sa njihovim specifičnostima i da pritom imaju u vidu potrebu za prikupljanjem minimuma podataka neophodnih za analizu i praćenje na međunarodnom nivou. Osim, što je to naša međunarodna obaveza mi imamo i potrebe da ga uradimo, jer takvog popisa nije bilo 50 godina.
Koliko je novca potrebno za oba popisa?
- Zakonom o popisu stanovništva za sprovođenje svih popisnih aktivnosti u periodu od početka 2010. do kraja 2013. godine planirana su ukupna sredstva od 2,7 milijardi dinara, a za popisivanje poljoprivrede oko 1,5 milijardi dinara.
U evidenciji i beskućniciNedavno ste najavili još neke novine. O čemu je reč? |