Privatizacija ''Novosti'' nije po zakonu
Privatizacija "Večernjih novosti" obavljena je nezakonito i netransparentno, a mnogi novinari te medijske kuće ostali su bez akcija na koje su imali pravo, ukazali su danas bivši radnici te kompanije i njihov advokat Branko Pavlović na konferenciji za novinare.
Jedan od bivših novinara te medijske kuće, Nataša Marković, kazala je da 30 bivših radnika već pet godina bezuspešno vodi spor pred nadležnim institucijama protiv države i "Vecernjih novosti", jer su prilikom te privatizacije ostali bez akcija, čija je vrednost bila 3.400 evra. Ona je kazala da će, ukoliko se ne pokaže interesovanje za rešenje tog spora, biti prinuđeni da se obrate Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
Marković je podsetila da su još 2005. godine upućene dve tužbe Trgovinskom sudu i da su ta dva spora izgubljena, jer je, kako je navela, advokatska kancelarija koja ih je tada zastupala sabotirala taj slučaj dajući im lažne informacije.
Prema rečima Markovićeve, postoje odluke Višeg privrednog suda iz Beograda, Ministarstva za ekonomsku i vlasničku transformaciju Srbije iz 2000. godine o tome da je privatizacija bila nezakonita i netransparentna.
Optužujući državu kao "direktnog saučesnika" i kompaniju koja je na lažnoj dokumentaciji u maju 2005. godine upisala u Centralni registrar 6.739. akcija, bivši novinari Večernjih novosti" podsetili su i da poziv akcionarima da se prijave za akcije nije objavljen, tako da radnici nisu ni mogli da se prijave, a neki od njih su i izbrisani sa spiska.
Napominjujući da je sledeća tužba upućena 2008. godine i da se spor vodi pred Prvim osnovnim sudom, advokat Pavlović je kazao da je privatizacija "Novosti" "jedan od retkih slučajeva u kojima je sve apsolutno nezakonito".
Pavlović je ukazao da je cela struktura kapitala koja se nudila bila uknjižena kao nezakonita, da je celokupna privatizacija po propisima pre 2001. godine, odnosno, pre važećeg Zakona o privatizacijama, poništena i da je takvo rešenje donelo tadašnje Ministarstvo zaduženo za privatizaciju.
Prema njegovim rečima, novim rešenjem brisana je društvena svojina u toj kompaniji i država upisana kao najveći pojedinačni akcionar. On je dodao da je neophodno obezbediti obeštećenje svima koji su imali zakonsko pravo na akcije kompanije i kojima je trebalo da budu dostupni oglasi za prijavljivanje akcija.