Pomen žrtvama bombardovanja
Polaganjem cveća i odavanjem pošte stradalima u Beogradu obeleženo je 69 godina od napada nacističke Nemačke i bombardovanja glavnog grada Srbije 6 aprila 1941 godine.
Predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić položio je cveće u Aleji žrtava bombardovanja Beograda na Novom groblju. Venci su položeni i na fontani "Vrelo života", kao i na Granitnom krstu u porti Vaseljenske crkve, u Karađorđevom parku, kao i na Kosančićevom vencu, na mestu Nacionalne biblioteke koja je uništena u bombardovanju, a potom i kraj Spomenika pilotima braniocima Beograda, na keju kod hotela "Jugoslavija".
Obeležen "Dan spaljene knjige" na Kosančićevom vencu
Na tužnom i sumornom mestu gde se do 6. aprila 1941. godine nalazila impozantna zgrada Narodne biblioteke Srbije na Kosančcihevom vencu, danas su u znak sećanja položeni venci, a književnik Vladimir Pištalo je održao besedu u kojoj je apelovao da se ovo istorijski značajno mesto oživi.
Pištalo je besedu naslovljenu "Bronzano doba", održao u prisustvu ministra kulture Nebojše Bradića, članova Upravnog odbora Narodne biblioteke Srbije s predsednicom Svetlanom Velmar Janković na čelu, upravnikom Narodne biblioteke Srbije Sretenom Ugričićem, predstavnicima Udruženaj 6. april, ministarstva za rad i socijalnu politiku koji su položili vence na jedan od sačuvanih zidova spaljene zgrade.
Polazeći od konstatacije da je "u našem gradu nastupilo novo bronzano doba", Pištalo je to obrazložio talasom vandalizma koji odnosi spomenike iz parkova (da bi se bronza prodala na kilo) i došao do zaključka da ovim gestovima lopovi šalju poruku da je "iskustvo oličeno u tim spomenicima neka vrsta budalaštine".
"Ako su spomenici u jednom gradu manje vredni od bronze na kilo, sva priča o vrednosti tradicije i vrednosti uopšte pada u vodu", rezignirano je rekao književnik i profesor istorije na jednom od uglednih univerziteta u SAD.
"Rupa na ovom mestu se produbljuje već skoro 70 godina, moram li reći da mi je žao što u ovoj zgradi studenti nisu čitali i još žalije što se nisu zaljubljivali i šetali oko biblioteke na ovom povlašćenom mestu", kazao je Pištalo i zapitao "zašto nije sasvim obnovljena ni zgrada koja je zamenila srušenu?"
Ugričić je prilikom polaganja cveća rekao da je 6. april najtužniji dan u 178 godina dugoj istoriji najstarije kulturne institucije Srbije i nagovestio da će žalosna slika koju pružaju ruševine biti izmenjena sledećeg "Dana spaljene knjige", 6. aprila 2011.