Kosovo će sporo do EU
Unutar Evropske unije (EU) nema saglasnosti o tome da je Kosovo država sa kojom se razvijaju odnosi na principu mogućeg ulaska u EU, ali postoji saglasnost da se ne ostavi prazan prostor nepokriven integrativnim oblicima", reka je za "Politiku“ Milica Delević, direktorka Kancelarije Vlade Srbije za evropske integracije.
"Unutar Evropske unije postoji saglasnost da Kosovo treba da ostane u okviru procesa reformi i proširenja, ali to ne znači da će poput država regiona brzo da stigne do Brisela“, kaže ona.
"Integracija Kosova u EU nije nešto što je prioritet Briselu“, izričit je Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose. Na Kosovu je, kako objašnjava Janjić, specifičan proces prisustva EU, preko Euleksa, i uopšte, angažovanja međunarodne zajednice.
Prema njegovim rečima to je neka vrsta nadgledane nezavisnosti i "prvi prioritet je članstvo u Ujedinjenim nacijama".
"Kad će Kosovo biti u EU - to je nešto što je na dugom štapu, očigledno dužem nego kada je reč o Srbiji i drugom zemljama regiona", ocenjuje on, dodajući da države EU koje su priznale nezavisnost ne smatraju da je Kosovo trenutno na dnevnom redu.
"S tog stanovišta, kada govore o zajedničkoj evropskoj perspektivi regiona, misle i na Kosovo. Ali kada govore o neposrednom procesu ulaska u EU, to se ne odnosi na Kosovo, a odnosi se na Srbiju", objašnjava Janjić.
Juna 2003. godine, na samitu u Solunu, ustanovljen je poseban mehanizam za pridruživanje Kosova. Vladimir Todorić, direktor Pravnog foruma, misli da će biti pronađen način da Kosovo bude integrisano u Evropu.
U ovom trenutku, Evropska komisija sa kosovskim vlastima praktično radi na tri polja. Prvo je izveštaj o napretku u procesu evropskih integracija. Druga tema odnosi se na trgovinsku oblast, koja se zapravo, tiče saradnje u regionu, a treća, je vizna liberalizacija.