“Nema iseljavanja sa severa Kosova“
Gradonačelnik severne Kosovske Mitrovice Goran Rakić izjavio je u sredu da nema iseljavanja Srba sa severa Kosova niti razloga za to.
"Odgovorno tvrdim da iseljavanja sada nema, niti ima razloga za to, jer stanovništvo sa pravom veruje iskrenom, otvorenom i posvećenom pristupu državnog rukovodstva po pitanju KiM, za razliku od tog vremena kada su o sudbini našeg naroda odlučivali Goran Bogdanović i vlada njegove tadašnje Demokratske stranke", navodi se u izjavi Rakića za agenciju Beta.
Bogdanović, bivši ministar za Kosovo i Metohiju u vladi koju je predvodila Demokratska stranka, rekao je nedavno za dnevnik Danas da se Beograd "ne bavi temom KiM iskreno i na pravi način", te da je "krenulo iseljavanje Srba na severu".
"Neukusno je da bivši ministar za KiM sada pominje iseljavanje iz Pokrajine, kada smo svedoci kolika je to pojava bila u vreme vlade čiji je on bio deo. Posebno imajući u vidu ozbiljna milionska sredstva koja su iz Beograda umesto za poboljsanje života građana i njihov opstanak na KiM, proneverena, vraćena u centralnu Srbiju i odlazila u džepove pojedinaca", naveo je Rakić.
DS je omogućio "fantomske investicije"
Prema njegovim rečima, za vreme vlasti DS brojni su primeri fantomskih investicija, gde su obezbeđivana i transferisana sredstava za stanove, privredne, sportske i kulturne objekte, a da njihovi temlji nikada nisu postavljeni.
"Uostalom, o načinu kako je ta vlast štitila srspki narod u Pokrajini najbolji sud dali su na prošlim izborima ti isti građani, kao i stanovništvo u centralnoj Srbiji", ocenio je Rakić. Povodom komentara Bogdanovića, gradonačelnik severne Kosovske Mitrovice je ocenio da je "skrivanje istine i obmanjivanje srpskog stanovništva na KiM i građana Srbije uopšte, karakterisalo period kada je baš Goran Bogdanović bio deo Vlade kao ministar za Kosovo i Metohiju, period kada je njegov tadašnji stranački kolega Borislav Stefanović vodio (tajne) pregovore u Briselu".
"To je period kada je Vlada Srbije koju je vodila DS počela pregovore sa Prištinom, daleko od očiju javnosti i bez učešća predstavnika Srba sa KiM, onih kojih se ishod sporazuma najviše tiče. Vreme kada ni narodni poslanici Skupštine Srbije nisu bili u potpunosti upoznati sa dogovorima koji se postižu u Briselu i kada su njihove molbe da dobijaju pisane izveštaje o dogovorima Beograda i Prištine bile uzaludne", naveo je Rakić.
Prema njegovim rečima, u to vreme je i sastav pregovaračkog tima Beograda bio tajna.
"Podsećam koliko se javnost borila da sazna detalje o nekim od dogovora kao što je onaj o carinskom pecatu, ili o slobodi kretanja, tablicama ili integrisanom upravljanju administrativnim prelazima", naveo je Rakić.
Sporazum o Euleksu nikada nije predočen javnosti
Dodao je da je Vlada Srbije u kojoj je Bogdanović bio ministar "pristala i na dolazak misije EU (Euleksa), koja je preuzela ulogu UNMIK-a, a da sporazum o tome nikada nije predočen javnosti".
Euleks je došao na Kosovo kako bi realizovao plan generalnog sekretara UN u šest tačaka koji jasno određuje sve funkcije civilne misije u oblasti pravosuđa, policije, carine, transporta, granica i srpskog kulturnog nasleđa.
Rakić je dodao da je, sa druge strane, rezultat odgovorne državne politike o KiM od 2012. godine da "sada imamo sve veći broj povratnika, poput prošlonedeljnog primera Pera Spasojevića iz Jagnjenice".
"Dokaz tome je i dopis koji sam dobio od novog povratnika, bivšeg čuvara mosta, koji se sa trudnom suprugom i sinom vratio u Mitrovicu i moli za posao. Lično ću, i u saradnji sa Kancelarijom za KiM i ostalim institucijama, učiniti sve da svima koji žele da se vrate na KiM omogućimo ekonomske i bezbednosne uslove da tu ostanu i opstanu", naveo je Rakić.