"Zakon o privatizaciji rešenje za gubitaše - 584 preduzeća će se privatizovati"
"Predlog Zakona o privatizaciji nudi fleksibilniji izbor modela, metoda i mera privatizaicije koja će omogućiti da preduzeća pronađu potencijalne partnere, investitore, kupce i vrate se u privredni život ako je to moguće, odnosno potraže rešenje u stečaju ako to nije moguće", rekao je Vujović.
On je dodao da ovaj zakon ima karakter posebnog zakona (leks specijalis) da bi se otklonile prepreke koje bi možda proizašle iz protivrečnosti s odredama drugim zakonima.
Vujović je naglasio da je cilj predloga Zakona o privatizaciji zaštita svih kljucnih instituta tržišta, posebno institut zastićenih poverilaca i instituta svojine.
Pored prodaje kapitala, koja je bila predviđena i prethodnim zakonom i koja je često nailazila na prepreke kada kapital ima nultu ili negativnu vrednost, on je istakao da predlog zakon predviđa i mogućnost prodaje imovine, celokupne ili dela.
Zašto se zakoni donose po hitnom postupku?Savez samostalnih sindikata Srbije zamerio je danas Vladi Srbije što se zakoni o privatizaciji i stečaju donose po hitnom postupku i postavio pitanje da li to svedoči o vanrednom stanju u zemlji. |
"Imovina može da se prodaje u svakoj situaciji i može biti predmet prodaje ako se obezbede odgovarajući uslovi da se ta imovina usaglasi s vrednošću potraživanja", rekao je Vujović, koji je i vršilac funkcije ministra finansija.
Novi zakon će imati više modelaNovi zakon o privatizaciji trebao bi da reši problem s preduzećima zbog kojih država izgubi od 180 do 200 miliona evra poreskih prihoda godišnje, izjavio je danas pomoćnik ministra finansija Srbije Nenad Mijailović. |
Zakon, kako je istakao, predviđa strateško partnersto kao model prodaje i prenos kapitala bez naknade.