Hoće da budu svoji na svome
Porodica Andrejić iz sela Bobova kod Svilajnca jedna je od retkih koja se sa privremenog rada u Švajcarskoj 2005. godine vratila u zavičaj da bi otvorila svoju firmu.
Glava porodice Radiša i njegov sin Darko, kako sami kažu, pronašli su računicu i ušteđevinu uložili u najsavremeniju opremu za obradu metala. Ipak, oni nisu sasvim sigurni da će i ostati u domovini - kažu da ako nešto krene "naopako" ponovo će spakovati kofere i vratiti se u Cirih, u kome su bili od 1987. godine.
- Pre nas u Austriju su 1969. godine otišli sada moj pokojni otac Ljubiša i majka Rumenka. Kada mi je otac umro majka se preselila u Švajcarsku, a nakon penzionisanja 1980. godine vratila se u Bobovo. Iste godine ja sam sa suprugom Radmilom otišao u Švajcarsku. Promenili smo nekoliko gradova da bismo se 1987. nastanili u Cirihu, gde sam radio kao mašinbravar, a supruga u robnoj kući - kaže Radiša za "Vesti".
Veli da se vratio iz dva razloga:
Vetrenjača
|
- Retko se ko odluči da se iz inostranstva vrati pre penzije, ali ja sam našao računicu. Isti posao, doduše za manje para, mogao sam da nastavim u svojoj kući, što mi se dopalo. Želeo sam da budem svoj na svome. A možda je najveći razlog to što želim da se hranim zdravo, pa na svojim njivama proizvodim sve što jedemo - objašnjava Radiša i dodaje da je sa sinom Darkom osnovao firmu "Svis mehanik", koja se bavi obradom metala alatnim mašinama.
Njegov sin Darko diplomu programera za kompjutersko-numeričku kontrolu mašina za obradu metala stekao je u Cirihu, gde je četiri godine radio kao programer.
- Ovde niko ne može da mi kaže da sam stranac, a nisam želeo ni da moju decu tako zovu. Mislim da Srbija ima veći potencijal za otvaranje firmi, jer u Švajcarskoj već sve postoji i ništa novo ne može da se započne. Zahvaljujući mašinama koje sam uvezao, među prvima u Srbiji pravio sam pelton-turbine za mini hidrocentrale, snage do tri megavata. Iako je prošla godina bila teška, bilo je posla, jer firme iz Švajcarske, Nemačke, Austrije, Italije i Francuske, sa kojima sarađujemo, traže niže cene, a mi možemo da im ponudimo usluge jeftinije od 30 do 50 posto - kaže Darko, dodajući da ima švajcarsko državljanstvo, tako da uvek može da se vrati ukoliko u Srbiji nešto krene "kako ne treba".
Njegova majka Radmila i mlađi brat Dušan u zavičaj su se vratili početkom, a sestra Dragana sredinom prošle godine kada je u Beogradu upisala Filološki fakultet, smer germanistika.
- Nikada nisam mislila da će ovde biti lepše ili lakše ali, jednostavno, povezala sam ono što najviše volim - nemački jezik, sa zemljom u kojoj mislim da ću od njega imati više koristi - rekla je Dragana za "Vesti".
Inače, firma "Svis mehanik" trenutno zapošljava četiri radnika, a kada Andrejići završe izgradnju nove i veće hale, verovatno će ih uposliti još.