Tadiću ponuđeno da uđe u vojvođansku vlast
Predsednik Nove demokratske stranke (NDS) Boris Tadić izjavio je danas u Novom Sadu da je ta stranka dobila i zvaničan predlog da uđe u vojvođansku vladu, ali da još nije pronađen konkretan predlog kako će se to desiti.
Tadić je posle sastanka sa predstavnicima Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) i Demokratske stranke (DS) u Novom Sadu rekao da je taj predlog zvaničnog karaktera, ali da "nije konkretizovan".
"Videćemo kako taj predlog izgleda na tehničkom nivou kada uđemo u ove razgovore i oni će biti pokrenuti za dan - dva", rekao je Tadić, i dodao da će NDS glasti za smenu pokrajinskog sekretara za obrazovanje Andora Delija, što ne znači da je postao deo vlasti.
Dodao je da su se lideri tri stranke saglasili oko toga da slične sastanke treba redovno da održavaju na najvišem stranakom nivou, te da će oni "biti formalizovani".
Tadić je ponovio i stavove NDS o mogućnostima rešenja krize u Vojvodini, ali i u celoj Srbiji, među kojima je promena Ustava Srbije i redefinisanja položaja Vojvodine.
"Potrebno je raditi i na novom Zakonu o javnoj svojini, u Ustav uneti odredbe decentralizacije i regionalizacije sa posebnim osvrtom na nadležnosti lokalnih samouprava i promena izbornog zakona", rekao je Tadić.
Kako je naveo, NDS će predlagati promenu izbornog zakona u Vojvodini, u kojoj će zahtevati da ako on bude proporcionalan ujedno bude i personalizovan, kako bi građani znali za koga glasaju, i kako se odgovornost ne bi mogla prenositi na "različite nivoe vlasti".
U Vojvodini se sada od 120 poslanika polovina bira po proporcionalnom sistemu, a druga polovina po većinskom.
Predsednik DS Bojan Pajtić rekao je da je zajednički stav tri stranke da je potrebno menjati Ustav Srbije, jer on ne odgovara potrebama ni Vojvodine ni Srbije, pošto nije upodobljen sa evropskim standardima. Pajtić je dodao da proces donošenja Zakona o finansiranju Vojvodine predugo traje i apelovao na Ministarstvo finansija i Vladu Srbije da taj proces ubrzaju.
On je naveo da kriza u Pokrajini nije izazvana zbog "krize rezultata vlade", već je uzrokuje "uvođenje korupcije u parlament Vojvodine".
"Kriza je uzrokovana korupcijom, otimanjem poslanika, u čemu je Srpska napredna stranka prednjačila, potkupljivanjem, pretnjama i redukovanjem poslaničke grupe DS i većine u parlamentu", kazao je Pajtić.
Dodao je da je uslov za DS da nova koalicija bude stabilna do 2016. godine i da će u tom slučaju njegova stranka biti "pouzdan partner".
Lider LSV Nenad Čanak rekao je da do sutra, za kada je zakazana sendica Skupštine Vojvodine, nije moguće napraviti ozbiljne promene, već da će se takva rekonstrukcija desiti tek u septembru.
"Nas zanima samo šta će se raditi i koje će kompetentne ličnosti te projekte i programe sprovoditi. Ne zanimaju nas sekretarska i bilo koja druga mesta", dodao je Čanak i dodao da se ne slaže sa predlogom Ištvana Pastora iz SVM da treba uspostaviti "koncentracionu vladu" u Vojvodini.