Polako se vraćamo u normalu
Predsednik beogradske opštine Obrenovac Miroslav Čučković, mesec i po dana posle poplava za "Vesti" govori o vraćanju života u taj grad.
Šta je do sada urađeno na obnovi?
- Imamo struju, voda je još u tehničkom kapacitetu, ulična rasveta je upaljena, saobraćajna signalizacija radi, izgrađen je nov kolektor sa šahtama, a 10. jul je datum kada treba da imamo i pitku vodu. Rade Opština, Dom zdravlja, pijaca, otvaraju se i prodavnice. Milion i po kvadrata poslovnog i stambenog prostora je dezinfikovano.
Kada i kako će postradali biti obeštećeni?
- Sva novčana pomoć dolazi na račun Ministarstva finansija, odnosno vladine Kancelarije za obnovu. Nijedan jedini dinar ne dolazi u opštinski budžet da bi s njime raspolagao Čučković i opštinsko veće. Zadatak opštine je da napravi precizan dosije o svemu što je uništeno. I mi ćemo taj posao završiti do 9. jula. Već smo napravili dosije o 1.002 firme, 1.078 stanova, 2.716 kuća koje ćemo proslediti vladinoj Kancelariji za obnovu koja određuje način i iznos obeštećenja.
Premijer Vučić je najavio 250.000 dinara po domaćinstvu, da li je to sve?
- To je samo prva u nizu mera. Potrebno je precizirati ko dobija taj novac, vlasnik stana ili lokala, ili onaj ko je podstanar ili zakupac, pa mu je stradalo pokućstvo ili inventar i roba. Ko će dobiti pomoć ako pod jednim krovom žive dve porodice a kuća se u papirima vodi na jedno ime. Kancelarija za obnovu sprema preciznu metodologiju, jer ne sme biti nepravde.
Kako se deli humanitarna pomoć, ima li je dovoljno?
- Prvih mesec dana pomoć je delio ko je stigao i kako je umeo. S obzirom da nema dovoljno hrane koja dolazi u Crveni krst, morali su da naprave trijažu kome je sada zaista potrebna pomoć. Prioritet je oko 3.000 osoba koje su bile potopljene, a nemaju novca. Pomoć u Crvenom krstu mogu da dobiju oni koji imaju najviše 8.000 dinara po članu porodice.
Osiguravajuće kompanije odbijaju da isplate štetu?
- One se igraju se rečima. Ako se neko osigurao od poplave, ne mogu mu reći "nisi se osigurao od podzemnih voda i izlivanja kanalizacije". Ako se osigurao od podzemnih voda i instalacije u kući ne mogu mu reći: "Pa nisi se osigurao i od bujice". Neće osiguravajuće kuće propasti za tih nekoliko stotina osiguranih domaćinstava u Obrenovcu, ali će stvoriti uverenje da svih 72.000 Obrenovčana treba da se osigura u narednom periodu. Osiguravajuća društva će dobiti nekoliko stotina tužbi građana. Zato ne treba da zatežu sa isplatom, jer ako promovišu osiguranje, moraju da grade poverenje.
Pričalo se da ste porodicu evakuisali pre nego što je počela poplava?
- To nije tačno. Moja porodica sa troje mojih mališana izašla je iz Obrenovca među poslednjima. Da je bilo drugačije, već bih bio počišćen sa funkcije predsednika opštine. U samom startu rekao sam premijeru Vučiću ako nema poverenje u mene, hajde da se lepo pozdravimo. On ni u jednom trenutku nije pomenuo politiku niti sam se ja ijednog trenutka osetio manje uvaženim od bilo kog drugog kolege od nas 40 koji smo u ovoj polavi.
Legalno gradili na plavnim parcelamaObrenovac je na tri reke i često pod vodom, zar nije mogla da se izvuče pouka? |