"Na Srbiji odluka da li će u NATO"
Srbija ima suvereno pravo da odluči da li će postati punopravna članica NATO saveza ili će zadržati postojeće aranžmane saradnje sa tom vojnom alijansom, ocenjeno je na seminaru posvećenom zadacima savremenih oružanih snaga u multinacionalnim operacijama.
Kako je ocenio predstavnik američke ambasade u Srbiji Grent Morou, SAD će nastaviti da podržava reforme sektora odbrane u Srbiji kroz postojeće aranžmane saradnje. "Glavni cilj učešsća Srbije u programu Partnerstvo za mir jeste modernizacija oružanih snaga i unapređenje integracija sa partnerima iz EU. Tom saradnjom uspostavlja se poverenje između Srbije i članica NATO, uz poboljšanje međunarodnog položaja Beograda", rekao je Morou.
On je ocenio da je odluka o pristupanju NATO savezu suvereno pravo svake države i da se to odnosi i na Srbiju. "Ako je Srbija zadovoljna postojećim aranžmanima saradnje sa NATO, SAD će takvu odluku pozdraviti. Naravno, vlast u Beogradu mora sama da proceni da li je neutralnost, koju je usvojila skupština Srbije
2007. godine, pravo rešenje, obzirom na finansijske i druge kriterijume. Danas sa Srbijom sarađujemo bolje nego ikad", kazao je Morou.
Prema njegovim rečima, saradnja Vojske Srbije sa Nacionalnom gardom Ohaja, otvaranje Kancelarije NATO u Beogradu i učešće srpskih vojnika u međunarodnim mirovnim misijama širom sveta, potvrđuju poziciju Srbije kao zemlje koja danas "izvozi bezbednost".
"Pripadnici JNA su učestvovali u prvoj misiji plavih šlemova UN, na Sinaju 1956. godine a danas tu tradiciju nastavljaju vojnici Vojske Srbije prisutni u Libanu, Kipru i drugim zemljama. Srbija na taj način značajno doprinosi međunarodnoj bezbednosti", rekao je Morou.