"Odnosi Srbije i Rusije imaju zdrave korene"
Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin ocenio je da odnosi Rusije i Srbije imaju "zdrave korene" i da je pored dosadašnjeg uspona privredne saradnje nju moguće dodatno pospešiti.
Čepurin je u intervjuu agenciji Beta rekao da je robna razmena između dve zemlje prošle godine bila iznad dve milijarde dolara, ali da, istakao je, "van svake sumnje postoje velike mogućnost za dalje povećavanje".
"Moram da kažem da naši odnosi imaju vrlo zdrave korene. To je kao kod ljudi, odnosi s čovekom kada se grade na dobar način, onda su obično i dalje dobri, a kada se odnosi teško uspostavljaju, onda ih je teško normalno realizovati kasnije", rekao je Čepurin.
Uoči dvodnevne posete ruskog ministra spoljnih poslova, Čepurin je rekao da će Sergej Lavrov sa srpskim državnim vrhom razgovarati o bilateralnim pitanjima, svetskim temama, o pitanjima od značaja za obe zemlje poput Kosova i Ukrajine, kao i prestojećem predsedavanju Srbije OEBS-u.
On je rekao da za odnose "jako veliki značaj" ima deklaracija o strateškom partnerstvu koju su pre godinu dana u Sočiju potpisali predsednici dve zemlje, Vladimir Putin i Tomislav Nikolić, i koja je "konkretizovala temeljne pravce saradnje".
"Imamo privredne veze koje su razvijaju iz godinu u godinu. Postoji sporazum o slobodnoj trgovini. Prošle godine naša robna razmena se povećala za 15 odsto i prešla dve miljarde dolara. To je značajan iznos", rekao je Čepurin.
On je naveo da pored dobre saradnje u energetici i transportnoj infrastrukturi, postoji dobra perspektiva i u turizmu i poljoprivredi, ali da je glavna tačka saradnje gasovod Južni tok.
"Važan značaj za Srbiju van svake sumnje ima razvoj turizma. Prošle godine povećao se za 45 odsto broj ruskih turista u Srbiji. Mislim da će ove godine Rusija biti na prvom mestu po broju stranih turista u Srbiji", rekao je Čepurin.
On je naveo da se prošle godine poljoprivredni izvoz iz Srbije u Rusiju povećao za 65 odsto i istakao da postoje prognoze da taj izvoz s trenutnih 150-160 miliona dolara za par godina može dostići 300 miliona dolara.
"Glavna tačka, van svake sumnje, i za Rusiju i za čitav niz zemalja, jeste Južni tok", rekao je Čepurin, izražavajući uverenje da će taj projekat prema usaglašenim rokovima biti izgrađen do kraja sledeće godine.