Od Vučića traže da zauzda Srpsku
Poseta srpskog premijera Aleksandra Vučića Berlinu zaista se ubraja u najviši rang diplomatskih poseta. Poziv kancelarke Angele Merkel se proceduralno razlikuje od većine pretodnih upućenih srpskim državnicima. Naime, reč je o zvaničnoj poseti, koja je u diplomatskom rangu najviša, ističe Ivo Visković, donedavni srpski ambasador u Berlinu i profesor na beogradskom Fakultetu političkih nauka.
- Takvu posetu pre Vučića je imao samo još Zoran Đinđić. Ostali srpski zvaničnici imali su radne ili privatne posete, ali ovaj rang, koji se ugovara diplomatskim kanalima u vrlo preciznoj i složenoj proceduri je zaista najviši koji bilo koji državnik može da dobije i to je bez sumnje veliko priznanje i premijeru i Vladi.
Od sedam uslova Bundestaga Srbiji za dalji napredak ka EU, neispunjena su ostala dva - onaj o okončanju istrage o spaljivanju nemačke ambasade 2008. i obavezujući sporazum Beograda i Prištine o dobrosusedskim odnosima. Koliko visoko su ova dva pitanja na agendi kancelarke Merkel?
- Nisu visoko i to neće biti glavne teme u Berlinu. Već u pripremi sastanka je nemačko Ministarstvo spoljnih poslova ocenilo da je napredak u odnosima Beograda i Prištine zadovoljavajući. Znate, u vreme kada je taj spisak sačinjen to nije bio slučaj. Naravno da Nemačka nije skinula s dnevnog reda ni spaljivanje ambasade, ni obavezujući sporazum s Prištinom, ali to nije u vrhu agende.
Nemačka važna i zbog dijasporeZbog čega je odnos sa Berlinom po važnosti daleko iznad odnosa s drugim evropskim silama? - Pogledajte samo brojke. Dve trećine ukupne tehnologije u Srbiji čini nemačka tehnologija. U Srbiji posluje 300 nemačkih kompanija koje zapošljavaju 25.000 radnika. Nemačka je bez konkurencije najveći pojedinačni donator Srbije u poslednjih 14 godina, a u toj zemlji živi oko pola miliona naših građana, što nije slučaj ni sa jednom drugom državom u tom obimu. Ta silna pomoć dijaspore je značajna stavka deviznog priliva i to se ne može ignorisati. Njihov se položaj ne sme ignorisati. Zamislite šta bi bilo da nije rasejanja. |
Kakva je očekivanja u koferu Vučić odneo u Berlin?
- On je jasno rekao da želi Srbiju koja je saveznik Nemačke. Obratite pažnju na izraz "saveznik". Ne "partner", kako nas većina država EU doživljava ili kako mi sebe doživljavamo u odnosima s tim državama. On je upotrebio reč saveznik. To ima potpunu drugu dimenziju. Hrabar je to iskorak.
Dobro, mi bismo da budemo saveznici, ali je za savezništvo potrebno dvoje?
- Naravno i to neće ići brzo. Nećemo mi tek tako, preko noći postati saveznici. Srbija ima loš imidž, pre svega u nemačkim medijima i široj javnosti, što je nasleđeno iz prošlih vremena. Biće potrebno mnogo napora da se taj trend preokrene.
A šta će u koferu doneti premijer iz Berlina?
- Oni će, pre svega proveriti koliko je Vučić kredibilni partner. Sve je to lepo u političkim izrazima, ali oni će ispitati rešenost da se to ostvari. Operativno, Nemačka je jako zainteresovana da se dosadašnji ritam normalizacije odnosa sa Prištinom nastavi, uključujući i uslov obavezujućeg sporazuma o dobrosusedstvu. Ali, postoji jedno pitanje za koje je Nemačka jako zainteresovana. To je sudbina Bosne i Hercegovine.
Šta to Berlin želi od Beograda u pogledu BiH?
- Berlin smatra da Srbija ima presudan uticaj na vlast Republike Srpske i od naše Vlade se očekuje da pojača uticaj na vlast Srpske da prihvati ustavne promene kako bi Bosna i Hercegovina postala funkcionalna država. To pitanje je od ogromne važnosti sa Berlin.
O medijima u četiri okaNeposredno pred put u Berlin premijer je ušao u otvoren sukob s Oebsom i zapadnim ambasadorima koji mu, navodno, spremaju smenu. Koliko će se pitanje medijskih sloboda, cenzure i svađanje s Oebsom i EU odraziti na ovu posetu? |