Rat zbog nemačke ambasade
Nemačka kancelarka Angela Merkel danas će uz državne počasti primiti premijera Srbije Aleksandra Vučića u prostorijama Kancleramta u Berlinu. Tema susreta, kako je ranije najavljeno, biće bilateralni odnosi, kao i evropske i privredno-političke teme. Osim toga će se diskutovati i o situaciji u regionu. Međutim, kako saznajemo, Vučića u nemačkoj prestonici čekaju "dva vruća krompira".
Podsećamo, delegacija Bundestaga još u septembru 2012. godine isporučila je Beogradu sedam uslova koje srpska vlast mora da ispuni ukoliko želi zeleno svetlo Nemačke za dalji napredak ka članstvu u EU. Pet uslova Beograd je ispunio, a među preostala dva koja nije nalazi se kategoričan zahtev Berlina da se do kraja istraži ko je dozvolio, a ko neposredno učestvovao u spaljivanju nemačke ambasade u Beogradu 2008. godine, u noći kada se miting protiv proglašenja nezavisnosti Kosova pretvorio u divljanje prestonicom. Tom prilikom spaljena je i ambasada SAD, a napadnute su još i ambasade Slovenije, Hrvatske i Turske.
Srbija između dve stoliceZa razliku od srpske, nemačka štampa se gotovo uopšte ne bavi najavom, niti procenama Vučićeve posete Berlinu. Umesto toga, austrijski dnevnik "Viner Cajtung" analizirao je poziciju Srbije koja sedi "između dve stolice" i koja će morati da bira "između proklamovanog EU puta i bliskog prijateljstva sa Rusijom". |
Kako "Vesti" saznaju iz policijskih izvora, postoji nalog da se ta istraga sprovede, ali u policiji postoje dve nepomirljive struje. Jednu, navodno, čine pripadnici MUP-a koji su i 2008. bili na položajima na kojima su i danas i ne žele da se istraga sprovede, dok drugu struju čine oni koji bi da taj teret skinu s vrata. U svakom slučaju moraće da prelomi politički vrh zemlje, odnosno Vučić, jer policija bez pritiska odozgo ne može sama da se suoči s problemom.
- Pritisak na policiju je strašan i neće nas ostaviti na miru dok taj problem ne rešimo. Pitanje je kredibiliteta Nemačke i drugih država koje neće dozvoliti da im neko spali ambasadu i prođe nekažnjeno - kaže izvor "Vesti" iz policije.
Kad je reč o drugom neispunjenom uslovu, to je famozna sedma tačka u kojoj se od Beograda traži da ne unosi nerešene sukobe u EU. Reč je, naravno, o Kosovu i jasno je da aktuelna politika Beograda "šutiranja konzerve niže niz drum" ne opstaje doveka. Od vlade se jasno traži da "postigne pravno obavezujuću normalizaciju odnosa s Kosovom s perspektivom da obe punopravne članice u smislu EU ugovora moraju realizovati svoja prava i obaveze nezavisno jedna od druge i zajedno".
Iza rogobatne formulacije je zapravo potpisivanje dokumenta o dobrosusedskim odnosima koji mnogi čak i u Srbiji vide kao de fakto priznanje nezavisnosti Kosova.
Preostalih pet uslova je ispunjeno: akcioni plan za početak pregovora sa EU, nastavak pomirenja u regionu, uklanjanje paralelnih institucija Srbije na severu Kosova, saradnja kosovskih Srba s Euleksom i na kraju normalizacija odnosa sa Kforom.
Video-poruka MerkeloveUoči posete srpskog premijera, Merkelova je u video-poruci na svom sajtu istakla vidan napredak Srbije u normalizaciji odnosa sa Kosovom.
|