Posle poplava najezda zmija u Gornjem Milanovcu
Širom rudničko-takovskog kraja, posle poplava, beleži se povećanje broja zmija i drugih gmizavaca u objektima i na javnim površinama, posebno na putevima.
Sekretar Opštinskog odbora Crvenog krsta u Gornjem Milanovcu, Tomislav Marković rekao je da su volonteri te organizacije radili u Mlakovcu na čišćenju jedne kuće posle poplave kada su pronašli pet otrovnica.
Zamenik predsednika opštine Gornji Milanovac Miroslav Milovanović objasnio je da naglo povećanje temperature vazduha utiče da zmije izadju iz mokre zemlje, zbog čega gradjani treba da budu obazrivi, ali i da ne stvaraju paniku.
Direktorka Doma zdravlja u Gornjem Milanovcu Dragica Topalović za agenciju Beta je izjavila da se beleži povećanje broja pacijenata koji traže pomoć posle ujeda zmija i dodala da ima dovoljno seruma.
"Čak smo danas trebovali nove količine, za svaki slučaj, i sa serumom su snabdevene sve ambulante na seoskom području, a mnoge koji se javljaju, nisu ujele otrovnice", rekla je Dragica Topalović.
Stručnjaci: Nema mesta panici
Srpsko herpetološko društvo "Milutin Radovanović" iz Beograda na svom zvaničnom sajtu objavilo je apel korisnicima društvenih mreža, štampanim i elektronskim medijima da ne šire paniku u javnosti zbog sve češće pojave zmija u poplavljenim područjima jer realna opasnost od njih ne postoji.
Kako se navodi u apelu, zmije u ravničarskim predelima su najčešće neotrovne i potpuno bezopasne pa širenje panike i histerije može samo još više otežati posao spasiocima u ovako teškoj situaciji.
"Kako navode izvori na internetu, ljudi u pomoć zbog pojave zmija već zovu i vojsku. To je stvarno neracionalno i samo dodatno komplikuje spasavanje ljudi, domaćih životinja i domova. Zmije u ravničarskim područjima Srbije su neotrovne i potpuno bezopasne, ako se izuzme nekoliko lokaliteta u Vojvodini na kojima ima šarki," navode herpetolozi.
Prema saopštenju, u poplavljenim područjima najčešće se sreću smukovi i vrste vezane za vodu, ribarice i belouške. Sve navedene vrste mogu da narastu do 1,5 pa čak i 2 metra pa mogu da izgledaju zastrašujuće, ali su potpuno bezazlene", navodi se u apelu.
"Naše otrovnice se od drugih vrsta zmija lako razlikuju, duž smedjih ili sivih ledja imaju tamnu cik-cak šaru. Šarke mogu biti i potpuno crne. Kao i druge vrste životinja zmije samo pokušavaju da se spasu i pobednu na suvo. I njih voda isteruje iz skloništa", kažu herpetolozi i dodaju da zapravo mnogo veća opasnost dolazi od pacova, koji su pak pretežna hrana zmija.
"Glodari prenose zarazne bolesti koje mogu biti pogubne po ljude. Često su pacovi osnovni faktor u izbijanju i širenju strahovitih epidemija, dok zmije ne prenose nijednu bolest na ljude, zapravo se hrane glodarima", kaže se u apelu.