Osim sa vodom, borba i sa glasinama
Posle nezapamćene katastrofe Srbija broji žrtve i vodi borbu sa novim talasom nabujalih reka. Zvanični podaci govore da je do juče pronađeno 19 žrtava, od čega 12 u Obrenovcu, dve u okolini Šapca, ima i mrtvih u Krupnju, a strahuje se da ih je mnogo više. Sa ugroženih područja je evakuisano više od 25.000 ljudi, a kako saopštava Ministarstvo unutrašnjih poslova, najviše iz Obrenovca, gotovo 8.000, a evakuacija je nastavljena.
Ministar policije Nebojša Stefanović izjavio je da je najkritičnije u toj beogradskoj opštini i na potezu Sremska Rača - Mitrovica - Šabac, zbog čega je naređena hitna evakuacija deset sela. Tu se, kako je istakao načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković, donja zona bedema pretvorila u blato, a curenje je prvi znak da više nije siguran. U mestima kroz koja protiče Sava i dalje su organizovana neprekidna dežurstva radi ojačavanja brana.
Inače, Diković je juče pozvao građane u, kako je rekao, poslednju borbu za taj grad. Prema navodima iz Kriznog štaba, nasip koji brani taj grad napukao je na teritoriji sela Drenovac, a ugrožena je Čevrntija, kao i crpna stanica u tom gradu.
Nasip više ne ugrožava vodostaj Save, već konstantna otapanja odbrambenog zida.
Prioritet je i juče bila odbrana Termoelektrane "Nikola Tesla", a očajni Obrenovčani najteže pogođeni poplavama pronose priče da je njihov grad svesno žrtvovan.
Prema jednoj, "pušteni su niz vodu" da bi se spaslo Valjevo, što je načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić demantovao i poručio da se ne slušaju razne priče, već zvanične izjave.
Nedugo zatim, krenula je druga glasina da je država pustila potop Obrenovca da bi se sačuvala Termoelektrana, jer bi u suprotnom Srbija u naredne tri decenije živela sa svega četiri sata struje dnevno.
Stanje u Obrenovcu je jezivo, kažu očevici. Voda se povlači, a na svakom koraku su uginule životinje, pa se zbog opasnosti od zaraze krenulo u deratizaciju terena.
Kolubarski kopovi su pretvoreni u jezera. Poplavljena su sva četiri kopa, dva potpuno, a rudari kažu da je ovako nešto nezapamćeno. Procene su da je šteta u kolubarskim rudnicima najmanje 100 miliona evra.
U Malom Zvorniku klizište je prekinulo saobraćaj na magistralnom putu ka Ljuboviji i grad podelilo na dva dela. Planina je počela da klizi ka Drini, pa su specijalni timovi radili na sprečavanju skretanja reke ka tom gradiću, kako ne bi bio potopljen.
Carina olakšala prijem pomoćiUprava carina maksimalno je pojednostavila proceduru prijema humanitarne pomoći iz inostranstva. |