Zločine nad Srbima neće istraživati Albanci
Poseban sud za ratne zločine nad Srbima, posebno one koji se odnose na trgovinu ljudskim organima, u koje su umešani najviši predstavnici samoproglašenih kosovskih institucija, samo fiktivno će imati sedište u Prištini, dok će se najvažnije stvari obavljati u Holandiji.
Odluku o formiranju Posebnog suda podržale su sve članice EU i prema toj odluci "osetljiva pitanja", u zavisnosti od težine optužnice i lica koja su optužena, biće obrađivana van Kosova, tvrde u Kancelariji EU u Prištini.
Poučeni iskustvom Unmika i Euleksa, neće biti dozvoljeno da u istrage i vođenje ma kog postupka bude uključen bilo koji Albanac.
U ekipama neće biti mesta ni za prevodioce Albance, tvrde u Kancelariji EU, podsećajući da je u više navrata, zbog "oticanja" informacija iz različitih timova Unmika i Euleksa, suspendovano na desetine Albanaca i međunarodnih službenika.
- Porodice nestalih i kidnapovanih Srba, Roma i Albanaca, koji su bili nelojalni takozvanoj Oslobodilačkoj vojci Kosova (OVK), nadaju se da će dobiti satisfakciju i saznati imena zločinaca", rekao je Srni predsednik Udruženja nestalih i kidnapovanih Srba sa Kosova i Metohije Milorad Trifunović.
On je uveren da istražni tim Klinta Vilijamsona ima dovoljno dokaza na osnovu kojih mora podići optužnice, makar se one odnosile i na najviše predstavnike samoproglašenih kosovskih isntitucija.
U kancelariji EU u Prištini ističu da poseban sud nije usmeren protiv Kosova i takozvane OVK, te napominju da je došao trenutak da se pred sud izvedu svi odgovorni za trgovinu ljudskim organima i brojne masovne grobnice, u kojima su pronađeni posmrtni ostaci kidnapovanih i nestalih Srba.
-Ne postoji mogućnost da budu arhivirani predmeti - masovne grobnice Volujak, Radonjičko jezero, Dulje, Klečka, Ugljare, kao ni predmeti sa još desetak lokacija masovnih grobnica po Kosovu", kažu u Kancelariji.
Slučaj Gradimira Majmarevića
Porodica Gradimira Majmarevića, koga je 22. juna 1999. otela takozvana OVK na putu između Orahovca i Velike Hoče, posredstvom advokata je izdejstvovala da njihov predmet razmatra Savetodavna komisija UN na Kosovu.
Supruga Veska i kćerka Nataša kažu da su Gradimir i njegov prijatelj Siniša Vitošević tog dana otišli autom "reno četiri" u vikendicu. Kasnili su u povratku, pa je sin otišao da ih potraži i tada je sreo Albanca koji mu je rekao da je vidio pripadnike takozvane OVK kako na silu odvode Gradimira i Sinišu, te da je prepoznao jednog od otmičara.
Sledećeg dana, komšija, Srbin, video je kako su Gradimir i Siniša odvedeni u nekadašnju policijsku stanicu u Orahovcu, gde je bio smješten komandni centar takozvane OVK.
Veruju u vilijamsovu istrajnostU Udruženju kidnapovanih i nestalih Srba u Gračanici tvrde da je desetine hiljada stranica zapisnika sa izjavama prosleđeno brojnim istražiteljima, ali zaziru od skrivanja dokumentacije. |
Informaciju su potvrdili i francuski novinari koji su vidjeli Vitoševićev "reno četiri" parkiran ispred policijske stanice, kao i dvojica američkih policajaca koji su bili uključeni u istragu povodom nestanka.
U svojoj izjavi, Nataša Majmarević navodi da su narednih nekoliko mjeseci nepoznati Albanci često zvali porodicu, raspitivali se o njenom ocu, pretili da će ih ubiti i silovati njenu stariju sestru.
Nataša kaže da joj je godinu dana nakon otmice jedna Albanka rekla da je njen otac još živ i da se nalazi u kampu u Kukešu u Albaniji, i da su "on i njegov prijatelj Siniša Vitošević žrtve trgovine ljudskim organima".
Savetodavna komisija za ljudska prava UN na Kosovu povodom ovog slučaja zaključila je da je došlo do kršenja proceduralne obaveze shodno Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima.
Preporučeno je Unmiku da zatraži od Euleksa i drugih nadležnih organa da preduzmu sve moguće korake kako bi se osiguralo da se krivična istraga u vezi sa otmicom i nestankom Siniše Vitoševića i Gradimira Majmarevića nastavi i počinioci privedu pravdi.
Od Unmika su zatražili i da javno prizna odgovornost za propust da provede efikasnu istragu u vezi sa njihovom otmicom i nestankom i javno se izvini porodicama žrtava.