Umesto donacije, SIEPA poslala policiju
"Umesto da zapošljavamo dve stotine radnika, mi ih imamo tek desetak, umesto da izvozimo i imamo korist i mi i naša država, jedva sastavljamo kraj sa krajem. Kad god smo iskoračili napred uvek se našao neko ko nas je sapleo", priča za "Vesti" priča Dragica Andrejević, direktor i vlasnik Vidije, firme iz Niša koja pravi teretne platforme i liftove za transport robe velikih gabarita od magacina do prodajnih objekata.
- Iako su naši proizvodi dobili od Privredne komore Srbije najviša priznanja, i iako mi pravimo originalne prehrambene prikolice koje koriste solarnu energiju, u prethodnih desetak godina ni od koga osim od Zorana Bojovića iz srpske komore nismo imali nikakvu pomoć ni podršku. Nikad od države nismo dobili subvencije, sami se snalazimo, ali nemamo dovoljno novca da se, na primer, predstavimo na nekom sajmu. Uzalud smo tražili od Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza SIEPA sredstva, makar za marketing.
Uvek su nas odbijali sa neverovatnim obrazloženjima - priča sagovornica "Vesti". Ona dodaje i da je u nekoliko slučajeva dokumentacija Vidije pod čudnim okolnostima nestajala iz SIEPA.
Nisu od juče"Moj suprug Dragan, koji je umro pre 11 godina, osnovao je firmu još 1990. Posle njegove smrti preuzela sam firmu, sinovi Ivan i Vladimir su u međuvremenu završili Mašinski fakultet i uključili se u vođenje firme. Imamo izvanredne projekte, znanje i proizvodnju koja je rezultat domaće pameti i kvalitetnih materijala iz Srbije. Zbog toga su naši proizvodi duplo jeftiniji nego isti takvi u Nemačkoj", kaže Dragica Andrejević. |
- Više puta nam je rečeno da naši zahtevi nisu stigli, pa onda da su izgubljeni ili negde zatureni. Mi smo potom obnavljali zahteve, a onda bi uvek nešto nedostajalo. Za to vreme pomoć su dobijale firme koje nisu imale nikakvu proizvodnju, ali su imale debele veze u SIEPA. Bila sam uporna. A onda sam nekome očigledno stala na žulj, pa je u našu firmu upala policija sa prijavom u kojoj se "neko" iz SIEPA žalio da ga uznemiravamo. Policija je pregledala našu dokumentaciju, izvinila se otišla - kaže Dragica Andrejević.
Ona tvrdi da ima saznanja da je predstavništvo jedne inostrane firme za navodnu promociju srpske robe dobilo veliki novac od SIEPA.
- A u tom predstavništvu, u takozvanoj šrafciger industriji montirani su elementi dopremani iz jedne evropske zemlje. Finalni proizvod prodavan je u Srbiji, a samo se delimično izvozio. SIEPA je uplatila novac vlasniku te strane firme koji nije mogao da veruje da dobija pomoć srpske agencije za proizvod koji se montira u Srbiji i delom vraća u njegovu zemlju - kaže Dragica Andrejević.
Ponosni na sertifikat
Vidija je jedna od retkih firmi na Balkanu koja ima takozvani WIM broj, jednu vrstu sertifikata koja se veoma teško dobija. U Srbiji taj broj još jedino ima Fijat u Kragujevcu.
Inače, Vidija je usvojila proizvodnju Imbiss wagena - posebne auto-prikolice za prehrambene proizvode.
Imaju porudžbine iz Italije, Nemačke, Holandije i drugih zemalja, ali ne mogu da se upuste u veću proizvodnju koja podrazumeva i zapošljavanje velikog broja radnika, bez pomoći.