Srpsko selo na ničijoj zemlji
Sremska Rača se nalazi na graničnom prelazu sa Bosnom i Hercegovinom – Republikom Srpskom, a pripada Republici Srbiji. Meštani jednog dela sela, da bi otišli u centar svog mesta, do prodavnice ili škole moraju non stop, da budu legitimisani od strane srpske granične policije i da zvanično uđu u Srbiju iako već u njoj žive?! Zbog svih ovih neprijatnosti meštani Sremske Rače traže da im se obezbedi neometan pristup selu i da nadležni organi prestanu da ih legitimišu dok s jedne strane sela prelaze na drugu.
Naime, granični prelaz Sremska Rača izgrađen je na polovini ulice Bosutski put i time je podelio selo na dva dela. Meštani, nekoliko puta u toku dana, prelaze granični prelaz i svaki put su legitimisani od strane granične policije i carinika. Nije ni čudo što su stanovnici nezadovoljni i što zahtevaju da se poštuje njihova sloboda kretanja, kada nekoliko sati dnevno provedu čekajući da prođu graničnu kontrolu, pritom se krećući sve vreme na prostoru Republike Srbije.
Stanovnici ulice Bosutski put, pored ovog imaju problem i da uđu u vlastito dvorište, jer se kamioni zaustavljaju ispred njihovih kapija kako bi “sredili papirologiju” za prelaz preko graničnog prelaza.
Željko Kosanić, član saveta mesne zajednice, kaže za Telegraf da ovaj problem godinama muči meštane i da hitno treba da se pronađe neko rešenje.
- Nama je paktično uskraćena sloboda kretanja. Izračunao sam da sam za 24 godine potrošio više od 100 dana života čekajući na rampi. Nije u pitanju samo vreme, već i samopoštovanje. Ako moram da čekam na graničnom prelazu za Bosnu, ne moram, valjda, u svojoj zemlji. Naši protesti nemaju političku konotaciju, mi se borimo za naša prava, rekao je Kosanić.
Meštani smatraju da bi rešenje mogla da bude obilaznica, ili posebna traka za meštane, jer bi im to omogućilo da se ne osećaju kao “slepo crevo Srema”, već kao građani zemlje kojoj plaćaju porez.