I Strazbur odbio ratne veterane
Evropski sud za ljudska u Strazburu prava odbio je juče tužbu srpskih ratnih veterana zbog diskriminacije i neisplaćenih ratnih dnevnica s obrazloženjem da su veterani pogrešili u pravnom postupku jer nisu iscrpli sva pravna sredstva u svojoj zemlji.
U obrazloženju presude navodi se da u tekstu žalbe ratnih veterana Ustavnom sudu Srbije nije izričito naglašeno da se veterani žale zbog diskriminacije dok je u žalbi Evropskom sudu za ljudska prava diskrimincija osnovni elemenat. Žalbu Evropskom sudu podnelo je 30 osoba bivših rezervišta vojske Jugoslavije iz Niša i okoline, koji su se žalili da su diskriminisani jer je država isplatila dnevnice rezervistima samo iz socijalno ugroženih opština, a njima nije.
Veliko sudsko Veće Evropskog suda za ljudska prava smatra da je sasvim razumljivo da Ustavni sud Srbije nije ni mogao da se bavi pitanjem diskrimincije pošto žalba veterana pred ovom najvišom sudskom instancom u Srbiji o tome nije ni govorila.
Evropski sud za ljudska prava može da osudi jednu zemlju ne zbog nepravedne presude kako se misli već isključivo zbog povrede prava na korektno suđenje i poštovanje postojećih zakona u nekoj od 47 država članica Saveta Evrope kao i u slučaju povrede neke od evropskih konvencija koje su te zemlje potpisale.
Za ovu presudu glasalo je 14 sudija Evropskog suda za ljudska prava, a protiv su bila trojica sudija - Popović iz Srbije, Jidkivska iz Ukrajine i De Gaetano sa Malte. Važnost ove presude je velika jer će ona biti model za pet i po hiljada sličnih predmeta upućenih istom sudu.
Odšteta 50 milionaDa podsetimo, 2010. godine, oko 16.500 boraca iz Niša tužilo je državu Sudu u Strazburu nezadovoljno činjenicom da je država selektivno delila ratne dnevnice za učešće u odbrani zemlje 1999. godine. |
Kao na iglama, ratni veterani su čekali konačnu presudu, a negativna vest ih je, priznaju, šokirala. Umesto najavljenog slavlja sa trubačima, na centralnom trgu u Nišu, desetina veterana boračkih udruženja je posle objavljene presude, u znak protesta kleklo na gradskom trgu u Nišu.
- I dalje ne možemo da verujemo da je ovaj sud poništio prvostepenu presudu kojom je svim veteranima iz 1999. godine presudio ratne dnevnice. Uveren sam da je u pitanju politička odluka i da nekome očigledno odgovara da se u Srbiji stvara haos - kaže generalni sekretar Saveza udruženja boraca od 1990-1999. godine Ljubomir Bradić.
Prema njegovim rečima, veterani će se uskoro okupiti kako bi dogovorili sledeće poteze.
- Sačekaćemo da se vrate naši advokati i da nam objasne šta se dogodilo. Međutim, uveren sam da će borci posle ovoga otpočeti sa masovnim štrajkovima po celoj Srbiji - kaže ogorčeno Bradić.
Seći ću prste sad ispred Vlade!Predsednik Udruženja boraca iz Vlasotinca Nebojša Milenković, koji je 15. januara u toku štrajka glađu u Valjevu, odsekao sebi jedan prst na ruci, sada najavljuje da će to ponovo učiniti, ali ispred Vlade Srbije. |
Mnogo smireniji je Srđan Aleksić, jedan od četvorice advokata koji su presudu sačekali u Strazburu.
- Ne predajemo se jer smo uvereni da su ratni veterani diskriminisani. Predstoji nam odluka Ustavnog suda Srbije na našu žalbu zbog uskraćenog prava na fer i pravično suđenje - kaže Aleksić.