Šrederu kasno proradila savest
Bivši kancelar Nemačke Gerhard Šreder priznao je u Hamburgu, na skupu koji je organizovao nedeljnik "Cajt", da je napad NATO na Srbiju 1999. predstavljao kršenje međunarodnog prava. On je kazao da dok je bio kancelar Nemačke u vreme kada je trajao konflikt u Jugoslavija isto tako pogazio međunarodno pravo.
- Tada smo poslali avione na Srbiju, koji su zajedno sa NATO bombardovali jednu suverenu državu a da pritom Savet bezbednosti nije donelo nikakvu odluku! Zato treba biti oprezan pre nego što se nekom zapreti kažiprstom, upozorio je Šreder.
Posledice bombardovanja Srbija, pravna naslednica SRJ, i danas oseća. A ovakvo "otvaranje duše" Šredera neće ama baš ništa promeniti u njenom trenutnom položaju i procesu pregovora sa EU - ocenjuje dr Predrag Simić, profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Ništa se neće promeniti, nama samo satisfakcija
- Izjava Šredera i nije iznenađenje. On je svojevremeno odbio zahtev SAD da se Nemačka pripremi na kopneni napad na Jugoslaviju. Rekao je da ne može da šalje vojnike Bundesvera tamo gde je Vermaht ostavio krvave tragove. Sadašnja Šrederova izjava neće imati posledice po današnji položaj Srbije, jer to što se dogodilo nije rezultat prava, nego rezultat sile. Teško da će se bilo šta promeniti, osim što nama lično može da bude neka satisfakcija - ocenjuje za "Vesti" Simić.
Osvrćući se na Šrederove stavove o Ukrajini, Simić kaže da ga ne iznenađuju, jer je on direktor gasovoda Severni tok.
Bivši nemački kancelar je prozvao krizni menadžment EU zbog "početnih grešaka i nepoznavanja strukture regiona" i indirektno proglasio EU odgovornom za izbijanje krize na Krimu. Ipak, složio sa predsednikom Evropskog parlamenta Martinom Šulcom da je ono što se dešava na Krimu "narušavanje međunarodnog prava", ali nije hteo da osudi svog prijatelja, ruskog predsednika Putina.