"To što se NATO nije oglasio znači da nema ništa protiv 'vojske Kosova'"
Ministar Bezbednosnih snaga Kosova (BSK) Agim Čeku je danas izjavio da to što se NATO nije oglasio protiv odluke kosovske vlade, znači da nema ništa protiv osnivanja Oružanih snaga Kosova (OSK) koji će biti potrebno deset godina da postignu operativnu sposobnost.
"NATO je podržavao Kosovo da BSK pretvori u OSK, a pošto je posle odluke vlade NATO ćutao, to znači da nastavlja da nas podržava", izjavio je Čeku za prištinske medije.
Vlada Kosova je početkom nedelje odlučila da BSK prerastu u Oružane snage, zbog čega je Srbija zatražila hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN. BSK i dalje imaju isti status dok se ne izvrše promene zakona i o tome glasa u Skupštini Kosova, što će omogućiti pretvaranje BSK u OSK.
Pročitajte još:Takozvane Oružane snage Kosova
* NATO od ubica stvorio vojsku * ''Vojska Kosova nije takmac Srbiji, ali...''
* Tači proglasio Vojsku Kosova |
Čeku je dodao da će OSK imati 5.000 aktivnih i oko 3.000 rezervnih pripadnika.
Zadaci OSK su, po ministru, zaštita suvereniteta i teritorijalnog integriteta Kosova, podrška civilnim vlastima, nacionalnim zajednicama i učešće u međunarodnim misijama podrške i očuvanja mira.
NATO neće napustiti Kosovo i ostaviti bezbednosni vakuum, rekao je Čeku i dodao da Kosovo stremi punopravnom članstvu u međunarodnim organizacija - EU, NATO, OEBS i UN.
Vlada Srbije zabrinuta zbog kosovskih oružanih snagaVlada Srbije izrazila je danas duboku zabrinutost povodom odluke privremenih institucija samouprave na Kosovu i Metohiji o formiranju "Kosovskih oružanih snaga" i "Ministarstva odbrane".
"Aktivnosti Prištine u pravcu transformacije takozvanih Kosovskih bezbednosnih snaga u klasičnu oružanu vojnu formaciju neprihvatljive su za Republiku Srbiju i predstavljaju kršenje važeće Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244. Jedino međunarodne snage KFOR-a imaju mandat za sve vojne aspekte bezbednosti na prostoru Kosova i Metohije", navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Dodaje se da takvo delovanje vodi destabilizaciji situacije na Kosovu i Metohiji i u suprotnosti je sa procesom normalizacije odnosa Beograda i Prištine. |