Priča o "zlim dečacima Balkana"
"Zli dečaci Balkana" jedan je od naslova medija na nemačkom jeziku koji pišu o sumnjivim poslovima sinova nekadašnjih predsednika balkanskih država.
Političari poput Slobodana Miloševića, Alije Izetbegovića ili Ibrahima Rugove, godinama su određivali sudbinu balkanskih država. Njihovi sinovi danas privlače pažnju skandalima ili sumnjivim poslovima, piše švajcarski list "Tagesancajger".
"Oni sve poriču, ili tačnije, oni sve uništavaju ... Ali, nešto mora i da se izgradi", kaže lik u romanu "Očevi i sinovi" ruskog pisca Ivana Turgenjeva. Kritika je usmerena na mladu generaciju Rusije krajem 19. veka koja je izruguvila i prezirala svoje roditelje. Pohlepna mladež, sve nihilisti, odgovara: "To nije naša stvar."
Niko ne zna da li poslanik Uke Rugova u svojoj ć́eliji u Prištini čita čuvenu knjigu Turgenjeva. Vremena ć́e verovatno imati dovoljno: sinu bivšeg predsednika Kosova, Ibrahima Rugove, preti višegodišnji kazna zatvora za navodnu članstvo u kriminalnoj organizaciji. Euleks ga je nedavno u spektakularnoj akciji uhapsio i satima pretresao kuću. Mladi Rugova je osumnjičen da je učestvovao u prodaji Šengenskih viza, navodno 4.000 švajcarskih franaka po komadu.
"Bad boy" i "playboy"
Najpoznatiji "bad boy" od sinova bivših predsednika svakako je Marko Milošević. On je tokom devedesetih godina uz pomoć carinika i tajne službe kontrolisao čitavo carstvo krijumčara koji su ilegalno trgovali cigaretama, benzinom i alkoholom. Marko je svojevremno bio "plejboj" tatinog režima: okružen lepim ženama, skretao je pažnju luksuznim šopingom po evropskim metropolama, a na trkama je mogao serijski da uništava skupe automobile, piše švajcarski list.
U Požarevcu, rodnom gradu svog oca, mladi Milošević je posedovao "Bambi park" i diskoteku "Madona". "Sve što ima u životu, moj sin je stvorio svojim rukama ", hvalio je otac Slobodan ekonomske uspehe Marka Miloševića. Kada mu je otac svrgnut sa vlasti, Marko je pobegao u Moskvu. Srpsko pravosuđe je za njim raspisalo poternicu preko Interpola, osudilo ga u odsustvu i potom ga oslobodilo - zbog zastarevanja. O Marku se godinama ništa nije čulo. Ruske vlasti su tek 2008. potvrdile da je Miloševićevom sinu priznat status izbeglice.
Bakir ima značajnu političku karijeru
Bakir Izetbegović, sin Alije Izetbegovića, jedan je od tri člana Predsedništva BiH. On se smatra odgovornim za političku blokadu i korupciju. Na demonstracijama u Sarajevu tražena je i njegova ostavka, a demonstranti su podsetili da je sin bivšeg predsednika nabavio "audi A8" kao službeno vozilo. Cena: 120.000 švajcarskih franaka.
U Sarajevu se može čuti kako arhitekta Bakir Izetbegović kontroliše građevinsku branšu i da ima veze sa organizovanim kriminalom. U jednom izveštaju UN o nestalom novcu za pomoć BiH (reč je navodno o jednoj milijardi dolara) Izetbegović "junior" se tereti za korupciju: Kao šef Odeljenja za urbanizaciju i razvoj grada navodno je poslove gradnje davao svojim prijateljima - u zamenu za novac. "Sve to su obične laži", kaže ovaj političar. On ne mora da strahuje od ionako slabih sudskih institucija u toj državi, piše Tagesancajger.