Albanizacija srpskog jezika na KiM
Srpski jezik na Kosovu i Metohiji, suočen sa albanizacijom u kosovskim institucijama, nalazi se u velikoj krizi, upozoravaju lingvisti.
Lingivsta Anđelka Ćup izjavila je da je Zakon o upotrebi jezika na Kosovu dobar, ali da se u praksi ne primjenjuje dovoljno. Ona pojašnjava da nikada od predsednika samoproglašenog Kosova nisu dobili nijedan dopis na srpskom jeziku, kao i da ni na jednom šalteru ili vratima na mestima gde se vade dokumenta nema natpis na srpskom, prenosi Radio KIM.
Novinar i pesnik Živojin Rakočević kaže da je srpski jezik na Kosovu i Metohiji u najvećoj meri suočen sa albanizacijom kroz institucije i da taj proces traje do današnjeg dana.
"Vrhunac diskriminacije u jednom jeziku je onog trenutka kada ne primećujete da vam je neko pokvario jezik. Vi prihvatate taj promenjen jezik, promenu imena mesta, promenu znakova pored puta, promenu publikacija, promenu duha toga jezika i prihvatate duh nekog novog jezika", navodi Rakočević.
On ističe da se to mora i može zaustaviti uz neprestani poziv stručnim i naučnim institucijama da pomognu u spašavanju jezika.
Meštani centralnog Kosova slažu se da ni sami Srbi ne poštuju u dovoljnoj meri srpski jezik, budući da u Gračanica ima veoma malo ćiriličnih tabli i srpskih naziva.
Dan maternjeg jezika u svetu se od 2000. godine obeležava 21. februara u skladu sa zaključkom UNESKO-a.