Dan kada smo zbog Kosova palili ambasade po Beogradu
Prošlo je tačno šest godina od velikog mitinga “Kosovo je Srbija“ koji je održan u Beogradu, a povodom proglašenja nezavisnosti južne srpske pokrajine Kosova i Metohije. Posle tog mitinga su usledili neredi na ulicama prestonice Srbije, u kojima su gorele ambasade, pljačkane prodavnice i razbijani njihovi izlozi.
Miting je počeo ispred Doma narodne skupštine, 21. februara 2008, a održan je i moleban za Kosovo u i ispred Hrama svetog Save.
Na platou ispred Hrama skupio se veliki broj ljudi koji su palili sveće, okolne ulice su takođe bile ispunjene građanima. Moleban za Kosovo služio je vladika crnogorsko-primorski Amfilohije, a prisustvovali su tadašnji premijer Srbije Vojislav Koštunica, Tomislav Nikolić i Ivica Dačić, brojni ministri u Vladi Srbije, kao i premijer Republike Srpske Milorad Dodik.
Da li je za Srbiju 21. februar uklet?Na današnji dan navršeno je i 15. godina od propadanja pregovora u Rambujeu, posle čega je Srbiju bombardovalo zločinačko udruženje NATO, prevođeno SAD-om. |
Na mitingu koji se pre molebana održao na platou ispred Doma narodne skupštine, prvi od govornika pred nekoliko stotina hiljada građana Srbije bio je predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica.
- Ima li nekog među nama ko nije sa Kosova? Ima li nekog među nama ko misli da Kosovo nije njegovo? - počeo je tada svoj govor Koštunica i dodao da silnici žele da se odreknemo srpstva, porekla, Kosova, predaka i istorije.
Inače, pre i posle mitinga je došlo do žestokih sukoba policije i huligana koji napadaju ambasade na ulicama Beograda, praćeni pljačkama. Ostaće tako upamćeno da su se demonstranti okupili ispred ambasade SAD u Beogradu i zapalili je, kao i da je u njoj pronađeno ugljenisano telo mladića Zorana Vujovića.
Naime u vreme završetka mitinga “Kosovo je Srbija” grupa izgrednika zapalila je na zgradi ambasade SAD zastavu i istakla zastavu Srbije. Više stotina demonstranata se sjurilo niz Ulicu kneza Miloša, a više njih je pokušavalo da provali vrata ambasade, da bi ih policija velikim količinama suzavca posle više sati rasterala.
Pored Američke ambasade gorela je i Hrvatska, a oštećena je i ambasada BiH , kao i zgrada Mekdonaldsa na Slaviji, dok su skoro svi izlozi radnja polupani i iz njih iznošene patike, jakne i šta god su pljačkaši dohvatili. Na početku Terazija razbijeni su izlozi Benetona, Levisa, Ofisa i Bate.
Duž čitave Resavske ulice prevrnuti su kontejneri, počupane kante za smeće. Takođe, grupa od stotinak mladih izgrednika provalila je u prodavnicu Beko u Knez Mihailovoj ulici nakon čega su u manjim grupicama sa plenom krenuli ulicama prema Zelenom vencu, a policija nije intervenisala.
Veća grupa mladića skinula je sa Ambasade Turske zastavu te zemlje, spalivši je i okačivši na njeno mesto srpsku zastavu.
Cela zemlja na protestuPostavljanje bine za miting "Kosovo je Srbija" 2008. godine
Na protestnom skupu “Kosovo je Srbija” je učestvovalo i više hiljada Novosađana, koje u Beograd organizovano prevozi desetine autobusa i vozovi Železnica Srbije. Besplatan prevoz učesnika mitinga protiv nezavisnosti Kosova obezbedili su gradska uprava Novog Sada, Sindikat saobraćaja i veza Vojvodine, Savez studenata, političke stranke i druge organizacije. Gradske službe Novog Sada radile su skraćeno.
Iz Niša su odlazak na miting organizovale DSS i Nova Srbija, kao i članovi i simpatizeri Srpske radikalne stranke. I radnici elektrana na Kosovu koji su angazovani u Nišu i njihove kolege iz niške Elektrodistribucije krenuli su organizovano na miting u Beograd. |