Ko ne bi u Srbijagas?! Direktorska plata 30.000 evra, moć još veća
Pozicija generalnog direktora "Srbijagasa", osim statusa, donosi mesečnu platu od blizu 30.000 evra i političku moć veću od one koju imaju pojedini ministri u Vladi Srbije. Malo li je?! Zato i ne čudi što se partije otimaju o ovo preduzeće, iako spada u najveće srpske gubitaše.
Prvi čovek ovog javnog preduzeća Dušan Bajatović iz SPS-a, nedavno je izjavio da ostaje u "Srbijagasu", pa i po cenu da SPS ne uđe u novu vladu.
Na pitanje na osnovu čega je tako samouveren, Bajatović veoma kratko odgovara:
- Svašta! Radna knjižica mi je u "Srbijagasu", tamo mi je radno mesto.
Međutim, potpredsednica SNS Zorana Mihajlović, objašnjava da će stvari u "Srbijagasu" morati da se menjaju i da je velika šteta što reformisanje nije počelo ranije jer za to nije bilo konsenzusa u Vladi.
- Svako ima pravo da želi šta hoće, pa i mesto direktora nekog javnog preduzeća, ali izjava da je neko "ruski čovek" može loše da utiče na odnose Srbije i Rusije. Sigurno je da ruskoj strani, od koje Srbija kupuje gas, nije u interesu da za partnera ima kompaniju koja nije sposobna da plaća svoje obaveze, kaže ona.
Šta čini jednu Bajatovićevu platu?
Kao generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović prima 176.188 dinara, a kao član Nadzornog odbora "Jugorosgasa" 1.418.297. Za članstvo u Nadzornom odboru Podzemnog skladišta gasa Banatski Dvor mesečna nadoknada je 344.983 dinara, dok kao generalni direktor "Južnog toka Srbija", prema nezvaničnim saznanjima, Bajatović prima 1.150.000. Što je ukupno: 3 miliona, 89 hiljada 468 dinara. |
Kakav god bude ishod ovog sukoba, činjenica je da čelno mesto u "Srijagasu" ima veću političku težinu od direktora bilo kog javnog preduzeća.
Razlog za to je, kako objašnjava Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, što je Srbija uvozno zavisna od ruskog gasa i budući razvoj ovog sektora dominantno je u rukama Rusa.
- To su činjenice iz kojih Bajatović crpi svoju moć, objašnjava Savić.
Predrag Simić, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, kaže da je mesto na kome se nalazi Bajatović "politički osetljivo", zbog uvoza gasa iz Rusije i Južnog toka.
- Ljudi koji su na ovakvim pozicijama u Evropi imaju i jake političke veze. Njihov uticaj prevalizali moć klasičnog menadžera. I Bajatović ima političku moć, pogotovo što uvozi resurs od koga zavisi funkcionisanje značajnog dela privrede, navodi profesor Predrag Simić.