U raljama vlasti i tajkuna
Otvoreni napad odlazeće ministarke energetike Zorane Mihajlović na deo štampanih srpskih medija da rade protiv naprednjaka i poruka da će građani birati "između vlasti naroda i vlasti tajkuna", otvorila je Pandorinu kutiju veza politike, biznisa i medija.
Mihajlovićeva je ilustrovala da je na nacionalnoj TV Hepi gostovao čelnik Demokratske stranke Dragan Đilas, dodajući da je programsku šemu promenio njen vlasnik, biznismen Predrag Ranković Peconi.
Eho ove njene izjave osvanuo je odmah u tabloidu bliskom vlasti koji je prst krivice za šverc cigareta s kraja prošlog veka, težak 100 miliona evra, uperio upravo na ovog tajkuna. To se u političkim krugovima tumači kao opomena Rankoviću da pazi šta radi u predizbornoj kampanji.
Priča o vezama biznisa, medija i politike datira iz davnih dana kada je Bogoljub Karić, koji je bio i vlasnik BK, TV priznao da je finansirao "skoro sve" stranke, čak i Dragoljuba Mićunovića. Najbogatiji Srbin Miroslav Mišković je otkrio da je stvorio dnevni list "Press", a priča se da je nepisani vlasnik nedeljnika "Vreme" da bi ovih dana u političke krugove bila puštena i priča da je iza TV Nova u stvari njegov, a ne inostrani kapital. Mada ovaj tajkun nikada nije govorio koju je stranku finansirao, šaputalo se da za svaki slučaj, svim strankama daje novac.
Svojevremeno je predsednik Srbije Tomislav Nikolić priznao da je u vreme kada je bio deo radikala Mišković toj stranci platio jedan deo kampanje. Nikada nije dokazana ni spekulacija da je Mišković najviše davao socijalistima i Ujedinjenim regionima, kao i da je Mlađan Dinkić dobijao pare i od biznismena Branislava Grujića. Na nivou medijskog trača ostala su i saznanja da je biznismen Milan Beko uložio u liberale Čedomira Jovanovića i SNS. Dok javno mnjenje bruji da naprednjaci kontrolišu sve medije u zemlji, oni tvrde da je Đilas taj koji ima svoje medije.
Važniji klijent od istineAmbasador SAD u Beogradu Majkl Kirbi misli da sloboda medija u Srbiji nije toliko loša kao što neki pričaju, mada ni toliko dobra koliko treba. |
Dugogodišnje zamagljivanje istine o finansiranju partija i njihovih predizbornih kampanja, prema rečima urednika antikoruptivnog sajta "Pištaljka" Vladimira Radomirovića je vrlo povezano sa zakulisnim uticajem na medijsku uređivačku politiku.
- Neki tajkuni su krili da su vlasnici medija, pokojna predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać pokazala da to nije teško utvrditi. Ako je ona uspela može i Agencija za borbu protiv korupcije, državni revizor i Tužilaštvo. Međutim, neće, a zašto, Barać je odgovorila. Uticaj političara na sve je prevelik, pa su institucije države, zarobljene institucije - objašnjava za "Vesti" Radomirović zbog čega nije odmotano klupko političara, tajkuna i medija.
Izgubljena milijarda evraO vezama politike i tajkuna juče je progovorio vicepremijer Aleksandar Vučić. On tvrdi da je država uspela da zaustavi "državno-političko-tajkunski kriminal" kojim je kroz samo četiri banke Srbija izgubila oko milijardu evra. |