Za Gazelu odgovorni "Putevi Srbije"
Grad Beograd, iako nije ugovorna strana, izvršio je sve svoje obaveze prema Evropskoj investicionoj banci, a eventualne nove obaveze na sebe će preuzeti Javno preduzeće "Putevi Srbije" kao investitor rekonstrukcije mosta Gazela, zaključeno je danas na sastanku predstavnika Uprave grada Beograda, Ministarstva za infrastrukturu i JP "Putevi Srbije".
U zajedničkom saopštenju sa sastanka, koji je održan u Skupštini Beograda, navodi se da su usaglašeni svi neophodni koraci vezani za rekonstrukciju mosta Gazela.
Utvrđeno je da JP "Putevi Srbije", kao potpisnik ugovora o rekonstrukciji i kao nosilac projekta ima punu odgovornost, kao i da je neophodno da o trenutnom stanju svih delova mosta u najkraćem mogućem roku zvanično obavesti i grad Beograd i ministarstvo.
Izvođaču radova , kompaniji Štrabag, dat je rok od 28 dana da predloži preciznu dinamiku radova po svim fazama, što uključuje stručnu saobraćajnu analizu i predlog mera tokom neophodnih izmena u režimu saobraćaja za vreme radova.
Ignjatović: Gazela potpuno bezbedna Generalni direktor Saobraćajnog instituta CIP Milutin Ignjatović izjavio je danas da je "Gazela" potpuno bezbedna za saobraćaj, kao i svi ostali mostovi u Beogradu. "Svi beogradski mostovi su stari i moraju da se obnavljaju, uključujući i 'Gazelu'", rekao je Ignjatović i dodao da time ipak ne treba plašiti ljude. On je kazao da "Gazelu" treba obnoviti, jer je sagrađena pre 40 godina, ali da nema govora o tome da će se sruštiti ukoliko to ne bude učinjeno. "Da je 'Gazela' u tako lošem stanju i da je bezbednost građana stvarno ugrožena morala bi odmah da bude zatvorena za saobraćaj. Zar mislite da bi 'Gazela' bila otvorena da postoji i najmanja mogućnost da most može da počne da se ruši i da životu građana budu dovedeni u pitanje", upitao je Ignjatović. |
Na sastanku je konstatovano da je veoma važno da JP Putevi Srbije obezbede završetak kružnog puta i dela obilaznice oko Beograda, Sektora 5 i Sektora 6, potpuno izmeštanje teretnog i kamionskog saobraćaja iz Beograda na alternativne pravce, kao i privremeno izmeštanje carinskih terminala iz centra Beograda.
Tek po davanju saglasnosti gradske stručne saobraćajne komisije i Ministarstva za infrastrukturu moguće je pristupiti najneophodnijoj rekonstrukciji mosta uz prethodno obezbeđenje navedenih uslova a u cilju što manjeg ometanja saobraćaja, navodi se u zajedničkom saopštenju koje prenosi "Beoinfo".
Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas u sredu je rekao da rekonstrukcija Gazele ne bi trebalo da počne dok se ne završi novi most preko Ade Ciganlije, jer će u suprotnom Beograd biti suočen sa velikim saobraćajnim problemima.
Dugoočekivana obnova Gazele počeće najverovatnije već sledeće nedelje i odvijaće se u četiri faze u naredna 22 meseca, najavio je 15. marta generalni direktor "Puteva Srbije" Zoran Drobnjak, nakon što je to javno preduzeće sa austrijskom građevinskom firmom "Štrabag" potpisalo ugovor o izvođenju radova na rekonstrukciji mosta.
Obnova obuhvata rehabilitaciju konstrukcija na levoj obali Save u ukupnoj duzini 1.384 metra i površine 17.712 metara kvadratnih, konstrukcije preko Save u ukupnoj duzini 468 metara i površine 12.884 metara kvadratnih, konstrukcija na desnoj obali Save u dužini 2.145 metara i povrsine 23.400 metara kvadratnih, kao i konstrukciji na petlji "Mostar" u duzini 463 metra i površini 5.561 metara kvadratnih.
Odbor direktora Evropske investicione banke (EIB) odobrio je 11. marta, u okviru novih uslova sporazuma, prvu isplatu od 10 miliona evra za obnovu mosta "Gazela".