Sukob partizana i četnika ide u Strazbur?
Partizansko-četnički sukob moraće da "preseče“ Međunarodni sud za ljudska prava u Strazburu, ukoliko borci uskoro ne pošalju predstavnike u komisiju za odlučivanje o pravima pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini, ili Vlada Srbije umesto njih za članove imenuje predstavnike Republičke asocijacije za negovanje tekovina Ravnogorskog pokreta.
Naime, iako je Srbija još juna 2005. izjednačila prava učesnika NOB-a i četnika, borci svojim eskviranjem onemogućavaju formiranje komisije koja bi dodeljivala Ravnogorske spomenice i penzije.
Kako stvari stoje, šanse da partizani promene stav su male ili gotovo nikakve. SUBNOR naglašava da ne prihvata da partizani budu izjednačeni s onima koji su tokom rata bili na drugoj strani, te borci nikad neće biti jemci ravnogorcima, a bez dva svedoka penzije nema.
Kako dokazati četništvo?
Dokazivanje pripadnosti Ravnogorskom pokretu izgleda ovako: oni koji hoće da podnesu zahtev za penziju moraju "privesti" dva svedoka koji će potvrditi da su od 1941. do 1944. bili četnici.
Kako je malo živih četnika, pripadnost Čičinom pokretu mogu potvrditi partizani. A oni ni posle više od šest decenija, mada su i sami u poznim godinama, ne pristaju na to da svedočenjem omoguće penziju bivšim protivnicima. |
Predsednik SUBNOR-a Srbije general Slavko Popović poručuje da se ne plaši tužbe, te da ravnogoraca više i nema jer ih je 90 odsto 1944. stupilo u NOV. Kad neko pokuša da dokaže svoj status ravnogorca, jednostavno ne postoji neko ko bi to mogao potvrditi.
Kao ilustraciju nudi istinitu priču o jednom četniku iz okoline Vranja koji je došao da traži Ravnogorsku spomenicu i podneo zahtev opštinskim organima.
Kad su ga upitali da li ima nekog ko bi mogao da posvedoči u njegovu korist, odgovorio je: "Nemam, sve gi potepaste". Zato Popović tvrdi da borci neće promeniti stav i da je cela kamapanja neozbiljna.
Predsednik Republičke asocijacije za negovanje tekovina Ravnogorskog pokreta i narodni poslanik Aleksandar Čotrić, pak, poručuje da će tužiti SUNBOR zbog blokade formiranja komisije koja treba da dodeljuje izuzetno mesečno primanje i Ravnogorske spomenice.
On najavljuje da će zahtevati od Cvetkovićevog kabineta da izmeni uredbu za ostvarivanje statusa ravnogoraca jer smatra da u komisiji ne smeju da odlučuju predstavnici SUBNOR-a već njegove asocijacije. Ističe da će se, ako sve bude odbijeno, žaliti Strazburu da on „prizove pameti" borce koji pet godina onemogućavaju i ono malo preostalih četnika da bar pri kraju života dobiju penziju.