"Srbima na Kosovu treba samoopredeljenje"
Poslanik Slobodarske partije Austrije (FPO) u Evropskom parlamentu Andreas Melcer očekuje velike napore Srbije na putu ka EU i ukazuje da će veliki kamen spoticanja ostati kosovsko pitanje, koje, kako je dodao, malo ko u Evropskom parlamentu razume.
Srbija je započela pristupne pregovore sa EU početkom ove godine, kada bi ti pregovori mogli biti okončani, odnosno kada će Srbija postati član Unije?
- To je teško reći. Nadam se da će to biti u okviru narednih 10 godina. Srbija mora preduzeti velike napore, kao i sve zemlje na putu ka EU. Nadam se da je Srbija zemlja koja raspolaže ekonomskom i ljudskom snagom da bude pozitivan deo Evrope. Nama, slobodarcima, uvek je bilo jasno da je Srbija deo Evrope, za razliku od Turske. Srbija je evropska zemlja, a Srbi evropski narod.
Uloga SrbijeŠta bi Srbija mogla doneti EU? |
Međutim, posle decenija komunizma postoje mnogi nedostaci u demokratiji, a tu je i korupcija. Potrebna nam je prava demokratija u kojoj odlučuju građani, ne mafija, veliki koncerni ili strane sile. Takođe je potrebno, ko želi u EU, da ima blagostanje i radna mesta.
Gde vidite mogući kamen spoticanja na putu u EU?
- Verujem da je najveći kamen spoticanja, a nije na Srbiji, već na evropskim partnerima, kosovsko pitanje, odnosno kako ga rešiti. Uveren sam da će opravdani istorijski interesi Srbije morati biti uzeti u obzir. Takođe sam uveren da će Srbi na Kosovu morati da dobiju pravo na samoopredeljenje. Isto tako smatram da je Kosovo država koja ne može ekonomski da opstane.
Znam da Srbija umnogome mora prevazići svoj ponos, ali na drugoj strani Evropljani treba realno da sagledaju taj problem. Da Kosovo bude centar za islamizaciju u Evropi, što je samo u interesu SAD, ne sme se dozvoliti.
Bosanski problemDa li desnica u Evropskom parlamentu, kako su nedavno tvrdili pojedini bosanski političari, deluje u cilju rasturanja BiH? |
Nemačka je indirektno stavila do znanja da će Srbija na kraju evropskog puta morati da prizna nezavisnost Kosova?
- Ne verujem da samo Srbi treba nešto da urade. Smatram da se granice moraju menjati, a to se tiče srpskog dela Kosova. Takođe verujem da će u toku evropskog ujedinjenja doći do drugih rešenja, kantonalnih solucija. Država Kosova neće imati veliku budućnost i kao što je danas neće moći da opstane. Međutim, jedno je jasno, a to je da se ovo pitanje mora rešiti miroljubivim putem.
Kako ocenjujete delovanje izvestioca Evropskog parlamenta za Kosovo, austrijske političarke Ulrike Lunaček?
- Poštedite me komentara njenog rada. Ne delim njene političke stavove i međunarodne politike. Njena viđenja nisu prave osnove za rešenje. Nažalost, i evropski establišment je u većoj meri na toj liniji. Mi smo jedini, i zato se nadam da ćemo postati snažniji nakon izbora. Potrebno je da se poštuju istorija, identitet i ponos naroda na zapadnom Balkanu i mora im se omogućiti da sami odlučuju o svojoj budućnosti.
Kako ocenjujete rad srpske vlade do sada?
- Na dobrom je putu. Živimo u doba ekonomske krize, kada nije lako. Socijalni problemi, nezaposlenost i korupcija su veliki zadatak koji treba rešiti. Nadam se da će stranke u Vladi imati snage to da učine. Moraju ići evropskim putem, ujedno imati u vidu interes svog naroda, i potrebni su i ekonomski uspesi.
Šta očekujete od prevremenih izbora u Srbiji?
- Nadam se da će izbori ojačati patriotske i evropske snage. Mi smo prijatelji stranke predsednika Srbije i želimo toj partiji uspeh na ovim izborima.
Očuvati državeŠta FPO želi od EU? |