Misterija grobnice u južnom delu Kosovske Mitrovice: Dajte nam kosti predaka
Kopajući temelje za jednu stambenu zgradu, u južnom delu Kosovske Mitrovice, u naselju Bair prošle nedelje pronađena je grobnica sa 16 skeleta za koje se u prvi mah mislilo da su posmrtni ostaci Albanaca stradalih 1999. godine, međutim, čim su stigli stručnjaci brzo je zaključeno da su kosti stare oko stotinu godina i da najverovatnije pripadaju Srbima sa Kopaonika i iz doline Ibra koji su, predvođeni Kostom Vojinovićem-Kosovcem, nakon što su 1916. godine na ovim prostorima podigli i proširili Toplički ustanak, osuđeni na smrt i obešeni početkom 1917. godine.
Tadašnje austrougarske vlasti krvavo su ugušile pobunu, a 16 najbližih saradnika Koste Vojinovića Kosovca osuđeno je na smrt i javno obešeno u Kosovskoj Mitrovici. Kako su svojim potomcima ispričali stariji žitelji Leposavića i Kosovske Mitrovice, obešeni su danima visili na vešalima i niko nije smeo da im priđe, niti da ih sahrani, neprijatelji su hteli da uteraju strah u kosti srpskom narodu i odvrate ga od svakog pokušaja podizanja ustanka i borbe za slobodu.
Arifova bandaKosta Vojinović i njegova desna ruka Uroš Kostić Rudinac izbegli su hapšenje i streljanje, ali, nažalost, nisu do kraja zajedno ratovali. Iskusni komitski vođa Uroš Rudinac svojom četom krstario je Rogoznom, želeo je da oslobodi svoje zatočene drugove, ali je mučki ubijen 28. januara 1917. Ubio ga je sa svojom bandom tadašnji kriminalac i robijaš Arif Lisica. |
Nikada nije saopšteno gde su zakopani, pa se veruje da se u otkrivenoj grobnici nalaze upravo ostaci hrabrih ustanika iz doline Ibra.
Za grobnicu su se odmah zainteresovali u opštini Leposavić, odakle je najviše streljanih. Predsednik opštine Dragan Jablanović išao je u južnu Kosovsku Mitrovicu i zvanično će zatražiti da se ispita čiji ostaci su pronađeni u naselju Bair i da li se zaista radi o streljanim srpskim rodoljubima iz januara 1917. godine. I potomci topličkih ustanika žele da se tačno utvrdi, da li se radi o kostima njihovih predaka.
Ako DNK analize sve ovo potvrde ostaci će biti prebačeni u rodna sela i sahranjeni.
Spomen-soba
- Moj pradeda bio je jedan od streljanih, pobunio se protiv okupatora Švaba i Bugara i završio je na vešalima, nikada nismo saznali gde počiva, ako se utvrdi da su mu kosti u grobnici pronađenoj u Bairu, sahranićemo ga kako dolikuje - ističe Mirko Jovanović iz Sočanice kod Leposavića. Gojko Milivojević, doskorašnji direktor Centra za kulturu "Sava Dečanac" u Leposaviću, najviše je uložio truda da se sazna istina.
- Pre nekoliko godina dostojno smo obeležili 90-godišnjicu Topličkog ustanka koji je, što se malo zna, počeo u Leposaviću gde je Kosta Vojinović Kosovac okupio jedan broj uglednih ljudi i sa njima dogovorio podizanje ustanka. Naša opština dostojno je obeležila ovaj istorijski događaj.
- U Sočanici smo uredili i opremili Spomen-sobu Koste Vojinovića i njegovih saboraca, bilo je i niz drugih aktivnosti - kaže Milivojević koji je rešen da se hrabrim ustanicima oda počast kakvu zaslužuju.
U prvoj polovini avgusta 1916. godine Kosta je u Leposaviću okupio ugledne seljake i rudare: Uroša Kostića-Rudinca, Aleksandra Pipera, Vlajka Vladisavljevića, Proku Planića i Radomira Gašića. Njih petorica osnovali su Ibarsko-kopaonički komitski odred, imali su štambilj i zastavu na kojoj je pisalo "Sloboda ili smrt".
Preki sud
- Pre odlaska u Toplicu Kosta Vojinović je u dogovoru sa Urošem Kostićem organizovao sastanak u kući prote Vićentija Simića iz Sočanice. Okupili su se najhrabriji i dogovorili da se na dati znak udari na Kosovsku Mitrovicu, na policijsku stanicu i opštinu u Ibarskoj Slatini. Akcija je, međutim, otkrivena, a austrougarske vlasti su preko noći blokirale ceo kraj i pohapsile sve muškarce koji mogu da nose pušku - kaže Budimir Budo Kostić, profesor iz Sočanice.
Austrougarski preki sud bio je nemilosrdan, na smrt vešanjem osuđeni su: sveštenik Vićentije Simić, Milorad Kostić, Đorđe Jablanović, Dimitrije Blagojević i Nikola Jovanović iz Sočanice, Isailo Nastić iz Ibarske Slatine, Novica Đurđević, Ananije Mihajlović i Krsta Radosavljević iz sela Mošnice, Nikodin Đuković iz Dobrave, Jevrem Milutinović iz Vuče, Radojko Nešović iz Kajkova, Rako Orlović iz Strmca, Ivan i Avram Miljković iz Lokve na Rogozni i Avram Radovanović iz Lipovice.
Smrtna kazna izvršena je 30. januara 1917. godine u centru Kosovske Mitrovice. Sveštenik Vićentije Simić uspeo je da svojim drugovima poslednji put kaže: "Naš život će sada biti prekraćen, ali za istinu i slobodu nije teško umreti, braćo moja". Na 20 godina teške robije osuđeno je 26 ljudi, desetorica su dobila po 15 godina, a na desetogodišnju robiju upućeno je i 12 maloletnika. Mnogi su umrli u Lipotaru i drugim kazamatima u Mađarskoj, a samo mali broj se vratio u rodnu Sočanicu - naglašava profesor Kostić.
Maloletni na robijuMaloletnici Radoslav Milosavljević iz Rodilja, Milija Prolović i Radovan Jovanović iz Kamenice, Milosav Anđelković, Jevrem Spasojević, Anđelko Bogićević, Mladen i Milan Miljojković iz Sočanice, Dimitrije Vitorović iz Ibarske Slatine, Ljubo Jovanović iz Drena i Dobrija Đurđević i Mihajlo Ralović iz Mošnice preživeli su desetogodišnju torturu u austrougarskim zatvorima, kada su se vratili, mnogi su bili nesposobni za bilo kakav rad. Ipak, neki od njih su se u Drugom svetskom ratu borili protiv okupatora i pokazali zavidnu hrabrost.
Apel potomakaU Leposaviću strahuju da li će Albanci dozvoliti srpskim stručnjacima da dođu u južni deo Kosovske Mitrovice i na osnovu DNK uzetog od potomaka identifikuju leševe pronađene u naselju Bair. U Leposaviću i Kosovskoj Mitrovici apeluju na Beograd da im pomogne da, kako kažu, sahrane svoje junake kako dolikuje. |