Van Rompej neće u Kranj bez Tadića
Izvestilac Evropskog parlamenta Jelko Kacin izjavio je danas u Beogradu da je predsednik Saveta Evropske unije Herman van Rompej rekao da će u slučaju da predsednik Srbije Boris Tadić dođe na skup lidera zapadnog Balkana na Brdu kod Kranja u Sloveniji, i Rompej biti spreman da dođe.
"Srbija je suverena zemlja koja sama odlučuje o dinamici približavanja Evropskoj uniji i sama mora da odluči šta je u njenom interesu" vezano za planirani skup na Brdu kod Kranja, rekao je Kacin novinarima posle odvojenih razgovora u Skupštini Srbije sa predstavnicima više poslaničkih grupa.
On je dodao da smatra da je Rompejova poruka dobra, ali da ne može da odgovori na pitanje da li je i kako Srbija tu poruku shvatila.
"Nijedna država koja bi došla (na skup) ne bi došla ni sa zastavom ni imenom, tamo se okupljaju najuticajniji i najodgovorniji političari koji razmišljaju o budućnosti regiona. To nije skup država, nije stvar državnih simbola i ne radi se o međunarodnom priznanju nepriznate države (Kosova) od strane Srbije - radi se o oklupljanju i slanju pozitivne slike svima u regionu i iz regiona u EU", rekao je Kacin.
Kacin kaže da je suština ovog susreta "dobrosudsedska saradnja i poboljšanje klime u regionu zapadnog Balkana". Izvestilac Evropskog parlamenta je kazao da se nada da će Evropska unija ove godine staviti na dnevni red izveštaj o napretku Srbije.
On je kazao da to prošle godine nije bilo moguće jer Srbija nije ostvarila punu saradnju i nije okončala saradnju sa Hagom "pa samim tim nije ni uspunila uslove da počnemo raspravu o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji u pridržzivanju u Evropskom parlamentu i državama članicama".
"Na neki način vreme ističe, (glavni tužilac Haškog tribunala Serž) Bramerc će morati skoro da pripremi svoj novi izveštaj, treba ga dati u proceduru i na osnovu njegove procene i izveštaja koji će dati Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, EU će postupiti dalje," dodao je Kacin.
On je rekao da sa saradnicima i drugim institucijama EU radi na izveštaju i podvukao da bi u slučaju da Srbija danas ili sutra okonča saradnju sa Hagom bilo brzo reagovano i stvorili bi se uslovi da se odmrzne proces i krene ratifikacija, a u Evropskom paralmentu bi se odradilo sve što je potrebno i Srbiji bi se odalo priznanje za sve što je postigla ali bi joj i bilo rečeno i šta je čeka ubuduće.