Tadić ravnoteža za Vučića?
Počasni predsednik Demokratske stranke Boris Tadić zatražio je i dobio podršku nemačkih prijatelja iz Socijaldemokratske partije, jedne od članica vladajuće koalicije za povratak na čelo stranke s kojeg je otišao u novembru 2012, saznaju "Vesti".
Naš izvor objašnjava da je Tadić, inače dobar prijatelj sa nekadašnjim nemačkim kancelarom Gerhardom Šrederom, "krila dobio" dolaskom Franka Valtera Štajnmajera na mesto šefa nemačke diplomatije. Levi deo vladajuće koalicije u Berlinu smatra da nije dobro da se žuri s izborima u Beogradu i da sva moć bude skoncentrisana u rukama jednog političara, već da bi DS trebalo da ojača i postane deo vlasti.
Okršaj sa ĐilasomTadić je prikupio podršku skoro 50 opštinskih odbora DS-a, pa bi okršaj sa aktuelnim liderom Đilasom na sednici Glavnog odbora mogao da se odigra već sutra u Novom Sadu. Tadićeva namera da se vrati na čelo DS-a datira iz oktobra prošle godine kada je boravio u SAD u okviru delegacije Evropskih socijalista. |
Veruje se i da bi DS, ako se nametne kao partner SNS-u u vlasti, mogao da stigne do pozicije šefa diplomatije. U DS-u je, međutim, rasulo, a i pored nemačkog protivljenja izborima, naprednjaci žure da kapitalizuju visoki rejting.
- Nemačka generalno nije za vanredne izbore u Srbiji, jer treba da se odradi posao oko otvaranja pregovora sa EU, ali i briselskih o Kosovu, pa podozreva da bi skori izlazak na birališta odužio i usporio oba procesa. Takođe joj ne bi odgovarala dominacija Aleksandra Vučića, jer lakše utiču ako je više centara odlučivanja - kaže analitičar Branko Radun za "Vesti".
On tumači da strani faktor ide sistemom podela unutar vlasti ili vlasti i opozicije po onoj staroj poslovici "Zavadi pa vladaj", ali srpske vlasti do sada nisu znale kako da izbegnu tu igru.