Uvedene ekološke takse za tehničke uređaje
Cene tehničkih uređaja i kućnih aparata biće povećane u proseku za pet odsto nakon što je u februaru na snagu stupila Uredba o plaćanju ekoloških taksi, a taj novac biće namenjen za razvoj sakupljačke i reciklažne indsutrije, izjavio je danas Tanjugu državni sekretar Ministarstva životne sredine Bojan Đurić.
Uvođenje takse predviđeno je za televizore, kompjutere, mobilne telefone, frižidere, zamrzivače i druge kućne aparate, a Đurić je objasnio da će tu taksu plaćati proizvođači, odnosno uvoznici proizvoda, koji će nakon upotrebe postati posebna vrsta otpada.
Tako će, na primer, kako je ranije navelo Ministarstvo životne sredine, cena televizora čija težina iznosi oko 21 kilogram, sa 64.999 dinara biti povećana na 66.289 dinara, mašine za pranje veša težine 67 kilograma sa 30.999 na 33.009, a monitora težine tri kilograma, čija je prethodna cena bila 8.999 nakon uvođenja takse iznosiće 9. 269 dinara.
"Taksa se odnosi na obavezu preduzeća koja ostvaruju profit plasmanom proizvoda i trebalo bi da bude plaćana iz dela profita poštujući načelo koje ima snagu zakona, a to je 'zagađivač plaća' kroz tzv. 'produženu odgovornost', rekao je Đurić.
On je kazao da će taksa najverovatnije biti preneta i na konačnu cenu proizvoda, odnosno da će je plaćati i krajnji kupci.
Đurić je objasnio da su uvedene takse najniže u Evropi i regionu i u proseku se kreću od 0,5 do pet odsto maloprodajne cene proizvoda.
Ministarstvo je apelovalo na proizvođače i trgovce elektronskih i električnih uređaja da na pravilan način obaveštavaju javnost o poskupljenju tih artikala usled uvođenja ekološke takse i da ne koriste uvođenje taksi za povećanje marži za svoje proizvode.
Iako je prema pisanjima medija najavljeno da će ekološke takse na električne i elektronske uređaje prouzrokovati poskupljenja više od 20 odsto, u jučerašnjem saopštenju Ministarstva navodi se da prosečna visina takse neće prelaziti pet odsto cene proizvoda.
Kompletna sredstva prikupljena na ovaj način biće namenski trošena za razvoj sakupljačke i reciklažne industrije, a cilj je smanjenje zagađenja, očuvanje prirodnih resursa Srbije kroz reciklažu otpada, stvaranje nove privredne grane i otvaranje hiljada novih radnih mesta.
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja spremno je da razgovara sa Unijom poslodavaca Srbije i predstavnicima proizvođača i trgovaca električnih i elektronskih uređaja o načinu sprovođenja Uredbe kojom se uvode ekološke takse.