Otvoren front protiv Dačića
Srbija je ušla u svojevrsni politički rat do istrebljenja i mada izbori nisu raspisani, predizborna kampanja se zahuktala, ratuju svi protiv svih, pa čak i dojučerašnji saveznici.
Lider najjače Srpske napredne stranke i vicepremijer Aleksandar Vučić, čiji se amin za ulazak u srpsku izbornu trku čeka, zagonetno kaže da u politici nikada ne može sa sigurnošću da se kaže šta će se dalje događati. On tvrdi da bi, da su izbori danas, naprednjaci imali više nego dvotrećinsku većinu.
- Mi možemo danas u Skupštini da imamo i 126 poslanika, ali svi znaju da bismo, da su izbori, imali oko 180 - naveo je Vučić.
Njegova desna ruka, potpredsednica SNS-a Zorana Mihajlović ponovila je da nije
Svi za vanrednu proveru
|
prirodno da lider socijalista Ivica Dačić bude premijer.
Predsednik države Tomislav Nikolić, koji se nalazi u nevidljivom sukobu sa Vučićem oko nadmoći u SNS-u, otvorio je novi front iznenađujućim udarom na premijera Ivicu Dačića. Nikolić, koji je od formiranja vlasti SNS-a i SPS-a slovio za Dačićevog saveznika protiv Vučića, poručuje da bi izbori išli u prilog građanima "jer Srbija zaslužuje bolju vladu".
Podsećajući da nije tako govorio kada je Vlada formirana, premijer još oštrije uzvraća.
- Svako ima pravo na svoje mišljenje, pa možda i ja mislim da predsednik ne radi dobro - kazao je Dačić.
Da i prvi čovek Vlade ima adut protiv Nikolića "Vestima" je potvrđeno u SPS-u gde nezvanično kažu da njihov lider pristaje na vanredne parlamentarne izbore ako istovremeno budu održani i predsednički. Nikolićev opoziv može da pokrene trećina (84 poslanika) ako smatra da je povredio Ustav, a postupak razrešenja kreće ako prihvati natpolovična većina od 126. Ustavni sud u roku od 45 dana odlučuje da li je šef države povredio Ustav i ukoliko jeste biće razrešen je ako je za to dvotrećinska većina u parlamentu.
Sociolog Jovo Bakić smatra da će sa beogradskim biti i republičkih izbora "s ciljem da SPS ispadne iz vlasti".
- Na izborima će verovatno ubedljivo pobediti SNS, a realno je očekivati da SPS ima
Pauze u dijalogu s Prištinom
|
10 do 12 odsto glasova, ali bez obzira na rezultat, SPS će biti uklonjen iz vladajuće koalicije što i jeste cilj održavanja izbora - naveo je on.
Bakić je mišljenja da se u Srbiji postepeno stvara višepartijski sistem sa jednom dominantnom strankom i autoritarnim vođom, nalik političkom sistemu iz 90-ih, dok ostale stranke služe kao koalicioni ili opozicioni dekor.
Dugi rat s naprednjacima Demokratska stranka je nastavila i u 2014. godini optužujući SNS da ne ispunjava obećanja građanima.
Navode da su umesto više od četiri milijarde evra investicija iz Emirata, građani dobili dug za navodnjavanje i bagatelnu prodaju hotela na Kopaoniku, da je umesto 60 ukinuto svega sedam agencija, dok je od formiranja Vlade zaposleno "više od 15.000 stranačkih aktivista".
- Umesto obećanog pojeftinjenja od 20 odsto, struja je poskupela za 11 odsto, a Vlada građane zadužuje po 11 miliona evra dnevno - kažu u DS.
SNS je nastavio prepucavanje uzvrativši DS da su oni prošlost Srbije i opsednuti SNS-om i Vučićem.
Podsećaju da je struja u vreme DS vlasti "poskupela 1.670 odsto", da je izgubljeno 400.000 radnih mesta, a nivo investicija bio rekordno nizak, ako se ne računa to što je biznismen Miroslav Mišković prodao prodajni lanac Maksi.
Da je Srbija u predizbornoj atmosferi, iako izbori nisu raspisani, ukazao je lider Socijaldemokratske partije Rasim Ljajić koji kao glas razuma poziva Vučića i Dačića da što pre okončaju takvu situaciju.
- Najbolje je da se ta priča preseče ili odlukom o raspisivanju izbora, ili da se kaže da ih nema i da moramo da završimo započeto da bismo mogli da donesemo teške odluke koje su pred nama- kazao je Ljajić.